بهترین روش‌های علمی برای داشتن یک پوست شفاف و با طراوت

توسط سعید احمدی
best scientific methods clear fresh skin iranmodeling

برای بسیاری از افراد داشتن پوستی شفاف مشکل است. روش‌های دستیابی به شفافیت پوست بسته به نوع پوست فرد متفاوت است. به‌طورکلی، افرادی که با آکنه یا لک دست‌وپنجه نرم می‌کنند، پوستی خشک، چرب یا ترکیبی از این دو دارند.

نکات متعددی برای مراقبت از پوست برای انواع مختلف پوست وجود دارد، و نکات کلی نیز وجود دارد که افراد می‌توانند امتحان کنند. هر کس در مورد روال مراقبت از پوست خود مطمئن نیست پس همین باعث می‌شود تا ما برای مشاوره با یک متخصص پوست مشورت کنیم.

نکات کلی مراقبت از پوست

از تخلیه کردن جوش خودداری کنید

بهترین روش‌های علمی برای داشتن یک پوست شفاف و با طراوت

مایعاتی که پس از تخلیه از جوش خارج می‌شوند باعث می‌شود تا باکتری‌های موجود در مایعات را به قسمت‌های دیگر پوست انتقال دهد و احتمال افزایش تعداد جوش‌های شما بیشتر شود. اگر قصد دارید جوش‌های صورت خود را تخلیه کنید حتماً بعد از اتمام کار محل و اطراف آن را به خوبی تمیز کنید.

دو بار در روز صورت خود را بشویید

بهترین روش‌های علمی برای داشتن یک پوست شفاف و با طراوت

آکادمی درماتولوژی آمریکا به مردم دنیا توصیه می‌کند در طول روز صورت خود را دو بار بشویید. باقی ماندن عرق و ریز گردها و باکتری‌های اطراف ما بر روی پوست باعث آکنه می‌شود که علاوه بر ایجاد ظاهر نامناسب بر روی پوست می‌تواند ضررهای مالی نیز برای ما به همراه داشته باشد.

پوست خود را مرطوب نگهدارید

تمامی افراد با هر نوع پوستی که دارند می‌توانند پس از شست‌وشو از مرطوب‌کننده پوست استفاده کنند. مرطوب نگه‌داشتن پوست صورت به کنترل چربی پوست و جلوگیری از آسیب ناشی از عناصر خارجی کمک می‌کند. بسته به نوع پوست فرد، مرطوب‌کننده در هر مورد متفاوت خواهد بود.

همیشه از کرم ضد آفتاب استفاده کنید

بهترین روش‌های علمی برای داشتن یک پوست شفاف و با طراوت

تمامی متخصصان پوست بر این باور هستند که اشعه ماوراءبنفش خورشید (UV) به پوست آسیب می‌رساند و باعث انواع مشکلات پوستی مانند: پیری پوست تیرگی لک و از دست دادن طراوت پوست می‌شود. استفاده از کرم ضد آفتاب در خارج از منزل می‌تواند از پوست شما در برابر این اشعه‌های مضر محافظت کند و شما را در برابر این مشکلات پوستی ایمن نگه دارد.

روی محصولات ملایم تمرکز کنید

افرادی که به مراقبت بیشتری از پوست خود احتیاج دارند، عموماً متوجه شده‌اند که نسبت به محصولات ملایم واکنش بهتری نشان می‌دهند، زیرا احتمال تحریک پوست کمتر است. این نکته را فراموش نکنید که قبل از استفاده از هرگونه محصولات آرایشی و بهداشتی پوست، حتماً مقداری از محصول را بر روی پوست خود آزمایش کنید.

این کار باعث می‌شود تا واکنش پوست خود را نسبت به محصول موردنظر بسنجید و با اطمینان خاطر محصول را خریداری کنید. محصولاتی که معمولاً پوست‌های حساس را تحریک می‌کنند عبارت‌اند از:

محصولات مبتنی بر الکل
تونرها
لایه بردارها

از آب داغ خودداری کنید

حمام کردن یا شستن دست‌ها و صورت با آب بسیار داغ می‌تواند باعث خشک شدن یا آسیب رساندن به پوست شود. افرادی که بعد از حمام متوجه خشکی پوست خود می‌شوند، می‌توانند از آب ولرم به‌جای آب داغ استفاده کنند.

از وسایل پاک کننده ملایم استفاده کنید

شست و شوی صورت برای جدا کردن سلول‌های مرده از پوست بسیار اهمیت دارد، اما برخی از وسایل می‌توانند بسیار ساینده باشند و درواقع ممکن است به پوست شما آسیب برسانند.

وسایلی مانند: پارچه‌های شستشو، اسفنج‌ها و یا لیف‌های حمام که ممکن است برای پوست بسیار خشن باشند و باعث آسیب و سوزش پوست شوند. شما می‌توانید از برس های تمیزکننده مخصوص صورت استفاده کنید و یا از انگشتان دستتان برای ماساژ و پاک‌سازی کمک بگیرید.

پوست خود را هیدراته نگهدارید

تمام سلول‌های بدن به آب نیاز دارند. سلول‌های پوستی نزدیک‌ترین قسمت بدن به محیط پیرامون ما هستند و بنابراین ممکن است بیشتر در معرض از دست دادن رطوبت قرار گیرند. نوشیدن آب در طول روز به سالم ماندن و شاداب بودن سلول‌های پوست کمک می‌کند.

رژیم غذایی سالم داشته باشید

بهترین روش‌های علمی برای داشتن یک پوست شفاف و با طراوت

یک رژیم غذایی سالم و غنی از مواد مغذی برای بدن به‌طورکلی مهم است و می‌تواند برای پوست نیز مفید باشد. رژیم غذایی غنی از گیاهان و منابع پروتئین بدون چربی به تأمین مواد مغذی موردنیاز پوست برای سالم ماندن کمک می‌کند.

افرادی که به دنبال شادابی و شفافیت پوست خود هستند از محصولات لبنی مانند شیر و ماست استفاده نکنند. بر اساس یک بررسی در تغذیه بالینی ارتباط مستقیمی بین شیر و آکنه وجود دارد که متخصصان معتقدند که این ارتباط به دلیل وجود ترکیبات و هورمون‌های رشدی است که در شیر وجود دارد.

مطالب دیگر را ببینید

ارسال دیدگاه