با تمام مراحل رنگ کردن مو آشنا شوید و در خانه موهای خود را رنگ کنید

توسط سعید احمدی
با تمام مراحل رنگ مو آشنا شوید و در خانه موهای خود را رنگ کنید

رنگ کردن مو بیشتر بین خانم‌ها رواج دارد، که خانم‌ها به دو دلیل موهایشان را رنگ می‌کنند؛ یا قصد دارند موهای سفید را بپوشانند و یا تمایل دارند در ظاهر خود تغییری به وجود آورند. اگر شما هم جزء آن دسته از بانوانی هستید که می‌خواهید موهایتان را در خانه رنگ کنید بهتر است نکاتی را رعایت کنید. رنگ کردن مو در منزل کار خیلی سختی نیست و اگر نکات مهم و پایه‌ای را در مورد رنگ کردن بدانید بی‌شک نتیجه خوب و رضایت بخشی از رنگ موی خودخواهید داشت.

آموزش رنگ کردن موها و دکولوره کردن آمبره کردن مش کردن لایت کردن سیاه کردن انواع موها

نکته ای کوتاه در مورد شناخت رنگ

شاید بهتر است بدانید که اولین قدم و یکی از مهم‌ترین قدم‌ها در آموزش رنگ مو, شناخت کامل انواع رنگ‌ها، ازجمله رنگ‌های اصلی و فرعی است که درواقع بخشی مهم و اساس رنگ‌آمیزی موها به شمار می‌رود.

با ترکیب کردن رنگ‌های اصلی به رنگ‌های ثانویه می‌رسیم و با ترکیب رنگ‌های ثانویه به یک نوع رنگ جدید دست پیدا می‌کنیم که با افزایش و کاهش هرکدام از رنگ‌های گروه اصلی یک رنگ جدید حاصل خواهد.

لازم به ذکر است که شما برای شناخت رنگ مو و درک بهتر این موضوع می‌توانید از رنگ‌های گواش کمک بگیرید و این دنیای رنگ را امتحان کنید.

آشنایی بهتر با درجه بندی رنگ ها

آموزش رنگ کردن موها و دکولوره کردن آمبره کردن مش کردن لایت کردن سیاه کردن انواع موها

این مطلب را بسیار ساده نوشته‌ایم تا درک آن بهتر باشد. سطح رنگ‌ها از درجه ۱ تا ۱۰ تقسیم‌بندی شده است. رنگ درجه ۱۰ مو را روشن می‌کند و درجه ۱ آن را تیره و به‌طورکلی درجه‌های رنگ مو را در زیر ببینید.

 1. سیاه
 2. قهوه ای خیلی تیره
 3. قهوه ای تیره
 4. قهوه ای
 5. قهوه ای متوسط
 6. قهوه ای روشن
 7. بلوند تیره
 8. بلوند متوسط
 9. بلوند روشن
 10. بلوند پلاتینی روشن

این نکته را به خاطر بسپارید که در بعضی از کاتالوگ‌ها شماره ۱۱ و ۱۲ هم وجود دارد که این رنگ‌ها در ترکیب با رنگ‌های اصلی برای روشن‌کنندگی زیاد کاربرد دارد. شماره‌های بعد از ممیز نشانگر ترکیب رنگ اصلی با رنگ‌های فرعی هستند. مانند؛ 1/2 و 1/1 و 1/3.

چند خط در مورد خنثی کننده های مو

یکی از مهم‌ترین عوامل در رنگ کردن موها، تعیین رنگ‌دانه موی شماست زیرا رنگ دانه‌های هر شخص با شخص دیگر متفاوت است. وقتی‌که شما رنگی را برای خود انتخاب می‌کنید و روی موهایتان می‌گذارید، این امکان وجود دارد به خاطر رنگ‌دانه زیرین در موهای شما، همان رنگی که دلخواه شماست به‌دست نیاید.

اگر نگاهی به چرخه رنگ‌ها بیندازید متوجه می‌شوید که یک رنگ مخالف برای هر رنگ وجود دارد. به‌عنوان‌مثال؛ اگر موی شما نارنجی باشد رنگ سبز باعث می‌شود که موی شما قهوه‌ای شود یا اگر موهای شما یک تون زرد دارد، رنگ بنفش آن رنگ را از بین خواهد برد پس به همین دلیل باید با خنثی کننده‌های مو آشنا شوید.

چند نکته قبل از انجام دادن رنگ مو

آموزش رنگ کردن موها و دکولوره کردن آمبره کردن مش کردن لایت کردن سیاه کردن انواع موها

پوشش

برای اینکه لباس یا بدن شما رنگی نشود بهترین کار این است که یک کاور مخصوص رنگ تهیه کنید. در صورت عدم دسترسی به کاور می‌توانید از یک حوله قدیمی و یا لباسی که دیگر آن را استفاده نمی‌کنید کمک بگیرید.

مواد را مخلوط و تست کنید

یکی از نکات مهم و اساسی که نباید فراموش کنید این است که زمان مخلوط کردن رنگ و اکسیدان حتماً از یک ظرف غیرفلزی استفاده کنید و سپس قبل از رنگ کردن مو، یک بخش خیلی کوچک از موهایتان را برای اطمینان خاطر از رنگ انتخابی، رنگ کنید.

موها را شانه بزنید

یکی دیگر از نکات مهم قبل از رنگ کردن که نباید هرگز فراموش شود این است که شما باید رنگ را به تمام نقاط تارهای مویتان برسانید، پس برای این کار ابتدا موهایتان را شانه بزنید تا آنها کاملاً صاف و یکدست شوند.

استفاده از وازلین یا کرم

درصورتی‌که می‌خواهید پوست شما در اثر تماس با رنگ لک نشود، می‌توانید قسمت‌هایی از صورت خود را که نزدیک به محل رویش مو است با کرم یا وازلین چرب کنید. (پشت گردن، پیشانی و شقیقه)

رنگ موی مناسب انتخاب کنید

آموزش رنگ کردن موها و دکولوره کردن آمبره کردن مش کردن لایت کردن سیاه کردن انواع موها

افرادی که می‌خواهند موهایشان را در خانه رنگ کنند باید در خرید رنگ موی مناسب بسیار دقت به خرج بدهند به این دلیل که در آرایشگاه رنگ‌کارهای ماهر رنگ موی انتخابی مشتری را با توجه به رنگ موی قبلی شخص انتخاب می‌کنند تا نتیجه کار برای مشتری رضایت‌بخش باشد.

اگر شما قصد دارید موهایتان را قهوه‌ای تیره کنید باید به نسبت درجه تیره و یا روشن بودن رنگ موی خودتان شماره رنگ موی جدید را خریداری کنید. درصورتی‌که به این نکات توجه نکنید رنگ موی جدید شما طبق رنگ انتخابی در کاتالوگ به‌دست نمی‌آید و مطمینا شما راضی نخواهید بود.

از کدام اکسیدان استفاده کنیم

آموزش رنگ کردن موها و دکولوره کردن آمبره کردن مش کردن لایت کردن سیاه کردن انواع موها

کارکرد اکسیدان این‌گونه است که به‌عنوان تسریع کننده فعالیت شیمیایی در رنگ مو استفاده می‌شود و با توجه به نتایج مورد دلخواه شما و همچنین با تمایلات سازندگان رنگ‌ها تعیین می‌شود.

 • اکسیدان1 (6٪): رنگ را فقط به مقدار کم باز می‌کند و برای پایه مو از يك تا 4 به کار می رود.
 • اکسیدان 2 (9٪): قدرت بازکنندگی و روشن‌کنندگی بالایی بر روی موهای سفید را دارد و برای پایه مو از 5 تا 10 استفاده می شود.
 • اکسیدان 3 (12٪): قدرت روشن‌کنندگی بالا با کمترین میزان رنگ را دارد و مخصوص دکلره است ولی در رنگ‌های بالا یعنی پایه 9 و 10 هم می‌توانید استفاده کنید. (البته باید بدانید که در رنگ مو چندان استفاده‌ خاصی ندارد)

رنگ مو و اکسیدان را ترکیب کنید

آموزش رنگ کردن موها و دکولوره کردن آمبره کردن مش کردن لایت کردن سیاه کردن انواع موها

تعداد زیادی از افراد در هنگام رنگ کردن مو در خانه، مقدار ترکیب اکسیدان با رنگ مو را نمی‌دانند و افراد مبتدی به دلیل اضافه کردن بیش‌ازحد اکسیدان، باعث آسیب زدن به موی خود می‌شوند. معمولاً برای افراد مبتدی به این صورت است که ترکیب رنگ مو و اکسیدان را بر روی جعبه‌رنگ مو به‌صورت ۱+۱ پیشنهاد می‌کنند. رنگ مو و اکسیدان را به نسبت مساوی در کاسه رنگ یا ظرف خود ریخته و با قلم‌موی، مخصوص رنگ مو آن را ترکیب کنید.

اگر از رنگ موی جدید تابه‌حال استفاده نکرده‌اید، ایده آل است که قبل از رنگ کردن کامل موهای خود، رنگ را تست کنید. قسمتی از موهای خود را به مقداری از رنگ مو آغشته کنید و حدود نیمی از مدت‌زمان نوشته‌شده بر روی جعبه‌رنگ، به‌عنوان مثال؛ (اگر روی جعبه‌رنگ مو زمان ۴۰ دقیقه نوشته‌شده، شما بعد از ۲۰ دقیقه رنگ مو را پاک‌کنید)، روی موی خود قرار دهید و سپس رنگ مو را با دستمال مرطوب پاک‌کنید.

اگر نتیجه رنگ با نظر شما مطابقت داشت و رنگ دلخواه شما بود مدت‌زمان لازم برای شستن مو همان مقدار است و اگر تمایل داشتید که رنگ شما روشن‌تر شود باید مدت بیشتری را منتظر بمانید.

از کدام قسمت سر شروع به رنگ کردن کنید

آموزش رنگ کردن موها و دکولوره کردن آمبره کردن مش کردن لایت کردن سیاه کردن انواع موها

باید به خاطر داشته باشید که در مورد تمام‌رنگ‌ها به خصوص رنگ‌های روشن و مد روز، باید رنگ‌آمیزی را از پشت سر شروع کرده و به‌طرف جلوی سر ادامه دهید. این نکته را توجه کنید که در مورد رنگ‌هایی که تیره هستند و یا پوشش‌دهنده موهای سفید بهتر است از جایی که موی سفید بیشتر است شروع کنید.

شما باید به‌گونه‌ای رنگ کنید که روی تمام تارهای مو رنگ کافی وجود داشته باشد. پیشنهاد ما این است که در شروع کار قسمت‌های انتهایی و طولی را رنگ کنید، به‌طوری‌که با ریشه مو ۵ سانتی‌متر فاصله داشته باشد و ۱۰ دقیقه صبر کنید، این یعنی در ابتدا به ریشه‌ها کاری نداشته باشید. ۱۰ دقیقه بعد رنگ را به ریشه مو بزنید و ۳۰ دقیقه برای موهای نازک و ۴۰ دقیقه برای موهای ضخیم صبر کنید.

اگر برای اولین بار است که می‌خواهید موهایتان را رنگ کنید، یعنی موهای طبیعی و رنگ نشده دارید، باید بیشتر دقت کنید.

بلافاصله بعد از رنگ کردن موها را شامپو نکنید

بدون شک این کار منطقی به نظر می رسد زیرا شستن موها بلافاصله بعد از رنگ با شامپو، رنگ را هم می شوید. موهای خود را با آب بشویید، به این دلیل که فقط آب ساده می تواند مولکول های رنگی را از ریشه و تارها جدا کند. یک روز در میان موهای رنگ شده خود را بشویید.

برای رنگ کردن ریشه چه روشی وجود دارد

این امکان وجود دارد که شاید بخواهید فقط ریشه مو را رنگ کنید زیرا رنگ کمتری استفاده می‌شود و درنتیجه هزینه کمتری خواهید کرد اما درهرصورت رنگ کردن ریشه هم روش خاص خود را دارد. بهتر است اول قسمت انتها و وسط موها را با اسپری آب مرطوب کنید و بعد رنگ روی ریشه‌ها را با استفاده از یک شانه رنگ به قسمت‌های طولی و انتهایی موی خود انتقال داده و ۱۰ دقیقه صبر کنید.

نکات مهم هنگام رنگ کردن در خانه برای مبتدیان

 1. افرادی که ریشه موهایشان سفید رنگ است ابتدا رنگ مو را به مدت 10 الی 15 دقیقه روی ریشه مو بگذارند سپس ساقه مو را رنگ کنند.
 2. برای انجام رنگ موی یکدست، ابتدا از قسمت پشت سر شروع به رنگ کردن موها کنید و سپس جلوی مو را رنگ کنید.
 3. چنانچه موهایتان آسیب دیده از اکسیدان با درصد پایین استفاده کنید.
 4. از رنگ های استاندارد و تایید وزارت بهداشت استفاده کنید.
 5. قبل از رنگ کردن موهایتان را خشک کنید.
 6. برای اینکه هنگام رنگ کردن مو، پوست سر دچار سوختگی نشود بهتر است موهایتان چرب باشد. چربی مو محافظ خوبی برای پوست کف سر می باشد.

با اصطلاح رنگساژ آشنا شوید

هنگامی‌که موها را رنگ یا مش می‌کنید در ابتدا خیلی خوش‌رنگ و زیبا هستند ولی بعد از مدتی شفافیت اولیه را از دست می‌دهند و در این زمان یک رنگساژ دوباره زیبایی را به موها بازمی‌گرداند. درواقع رنگساژ همان رنگی است که به‌وسیله مقدار مناسبی از آب ضعیف شده است.

مدت مکث رنگساژ ۱۰ دقیقه است ولی اگر رنگساژ در ۵ دقیقه هم جواب داد، می‌توانیم مو را بشوییم. نحوه رنگساژ کردن روی کلاه مش یا به‌طورکلی بر مو مانند شامپو زدن است. برای رنگساژ کردن یک شماره تیره‌تر از پایه دکلره استفاده می‌شود. مثلاً اگر پایه دکلره به ۶ برسد، رنگساژ پایه ۵ را استفاده می‌کنیم.

یک راهکار برای رنگ کردن موهای سفید

آموزش رنگ کردن موها و دکولوره کردن آمبره کردن مش کردن لایت کردن سیاه کردن انواع موها

اگر موهایتان خیلی سفید است آن را با کمی اکسیدان آغشته کرده و به مدت تقریباً ۱۰ دقیقه صبر کنید تا موها تحریک شده و بتوانند بهتر رنگ مو را به خود جذب کنند. اما اگر سفیدی موهایتان کم است نیازی به این کار نیست. بهترین رنگ برای شما مخلوط ۲ رنگ شماره ۴ و ۵ از گروه N یا مخلوط ۳ و ۴ از گروه M است که هر دوی این رنگ‌ها بهتر است با اکسیدان ۹ درصد مخلوط شود.

آیا رنگ کردن به مو آسیب می رساند

آموزش رنگ کردن موها و دکولوره کردن آمبره کردن مش کردن لایت کردن سیاه کردن انواع موها

استفاده از رنگ مو به‌دفعات کم به موها آسیب نمی‌زند و عوارضی ندارد اما رنگ کردن مو به‌دفعات زیاد جنس موهای شمارا خراب می‌کند و اگر طی یک سال موهایتان را زیاد رنگ کنید که ریشه موها آسیب ببینند دچار ریزش مو نیز خواهید شد پس بهتر است سالی بیش از ۵ یا ۶ بار موهایتان را رنگ نکنید. رنگ کردن بیش از حد موها، باعث خراب شدن جنس موها و از بین رفتن طراوت و شادابی موهایتان می‌شود.

مطالب دیگر را ببینید

ارسال دیدگاه