به طور کامل با میکرودِرم ابریژن این درمان کننده جدید مشکلات پوستی آشنا شوید

توسط سعید احمدی
به طور کامل با میکرودِرم ابریژن این درمان کننده جدید مشکلات پوستی آشنا شوید

میکرودرم ابریژن یک روش حداقل تهاجمی است که برای تجدید و بازسازی پوست مورد استفاده قرار می گیرد. این درمان می تواند ظاهر آسیب دیده پوست از جمله: آفتاب سوختگی، چین و چروک، خطوط ریز، لکه های پیری، جای زخم آکنه، ملاسما و سایر مشکلات پوست را بهبود ببخشد.

در این روش یک اپراتور متخصص که با دستگاه مخصوص این کار که روی آن از سطح ساینده استفاده می شود، لایه بیرونی ضخیم پوست را به آرامی ماساژ می دهد تا آن را لایه برداری و جوان کند. روش کار میکرودرم ابریشن به این صورت است که ذرات ریز اکسید آلومینیوم یا بی کربنات سدیم را با خلاء اسپری می کند و سپس مکش را انجام می دهد.

به طور کامل با میکرودِرم ابریژن این درمان کننده جدید مشکلات پوستی آشنا شوید

فواید میکرودرم صورت را بدانید

هر نوع روش جوانسازی پوست، یک سری فواید نسبت به دیگر روش ها دارد. این روش هم نه تنها از این قاعده مستثنی نیست، بلکه فواید بسیار خوبی را هم با خود به همراه دارد.

از جمله این فواید:

 • بهبود لکه‌های ایجاد شده بخاطر پا به سن گذاشتن.
 • از بین بردن نقطه های سیاه پوست.
 • روشن شدن پوست.
 •  بهبود و روشن کردن پوست‌های تیره شده. (مانند زیر بغل و کشاله ران)
 • لایه برداری و پاکسازی پوست صورت که باعث ایجاد ظاهری با طراوت و شاداب تر می‌شود.
 • کاهش چین و چروک‌های پوست صورت مثل چین‌های پرکلاغی دور چشم
 • کاهش و بهبود منافذ باز پوست
 • افزایش غلظت کلاژن پوست که این ماده اصلی ترین مورد موثر در شادابی و جوانی پوست است.

درمان و بهبود منافذ پوست

به طور کامل با میکرودِرم ابریژن این درمان کننده جدید مشکلات پوستی آشنا شوید

باز بودن منافذ پوست روی صورت افراد و ایجاد ظاهری نه چندان جالب تأثیر منفی زیادی بر زیبایی هر فرد دارد، به‌طوری‌که مشکل بسیاری از خانم‌ها دیده شدن این منافذ بر روی گونه و یا بینی است. در صورت استفاده از میکرودرم در نواحی که این منافذ بازشده‌اند می‌توان به تأثیر مطلوب این روش امیدوار شد و آن را انجام داد.
بعد از چند جلسه درمان به کمک میکرودرم ابریژن با شروع بافت سازی و محکم شدن پوست منافذ پوستی نیز تنگ‌تر شده و با ادامه درمان با همین روش یا سایر روش‌های درمانی پیشنهاد شده از طرف پزشک، به‌مرور زمان منافذ کوچک تر خواهند شد و رضایت شما را به همراه خواهد داشت.

از بین بردن تاتو به کمک میکرودرم

یکی دیگر از کاربردهای بسیار خوب و پرطرفدار میکرودرم از بین بردن تاتو و خال‌کوبی است. خال‌کوبی‌های سطحی پوست و جای تاتو با میکرودرم قابل پاک شدن هستند. نکته ای که وجود دارد این است که اگر در صورت بدرنگ یا بدفرم شدن تاتو در نظر داشتید که آن را تغییر دهید از لیزر تاتو نیز کمک بگیرید تا نتیجه بهتری مشاهده کنید.

جوش سیاه و میکرودرم

به طور کامل با میکرودِرم ابریژن این درمان کننده جدید مشکلات پوستی آشنا شوید

جوش‌های سرسیاه ازجمله مواردی است که مراجعات زیادی برای رفع و درمان آن می‌شود. جوش‌های سرسیاه را می توان با روش پاک‌سازی پوست درمان کرد اما به کمک میکرودرم بی شک نتایج بهتری در بر خواهد داشت. با از بین بردن جوش‌ های سرسیاه به کمک میکرودرم، روشن شدن و لطافت نواحی مبتلا را به خودتان هدیه کنید.

آماده سازی برای میکرودرم ابریژن

میکرودرم ابریژن یک روش غیر جراحی و با حداقل تهاجم است. برای آماده شدن برای این درمان باید کارهای بسیارکم و راحتی انجام دهید. این ایده بسیار خوبی است که در مورد نگرانی‌های پوست خود با یک متخصص مراقبت از پوست صحبت کنید تا متوجه شوید که آیا میکرودرم برای شما مناسب است یا خیر.

در مورد هر روش جراحی یا زیبایی که در گذشته انجام داده اید، و حساسیت های خود با پزشک صحبت کنید.

ممکن است دکتر به شما بگوید که حدود یک هفته تا ده روز قبل از درمان از قرار گرفتن در معرض نور آفتاب و یا اپیلاسیون خودداری کنید. همچنین ممکن است به شما توصیه شود که تقریباً ۳ روز قبل از شروع درمان، از کرم و ماسک‌های لایه‌برداری استفاده کنید. قبل از شروع عمل، هرگونه آرایش را برداشته و صورت خود را تمیز کنید.

میکرودرم ابریژن چگونه کار می کند

به طور کامل با میکرودِرم ابریژن این درمان کننده جدید مشکلات پوستی آشنا شوید

میکرودرم ابریشن معمولاً حدود یک ساعت طول می‌کشد. این کار معمولاً توسط یک متخصص پوستر مجاز انجام می‌شود، که ممکن است تحت نظارت یک دکتر متخصص مراقبت‌های پوستی باشد یا نباشد. این بستگی به شرایط مطبی دارد که در آن می خواهید این کار را انجام دهید.

استفاده از بی‌حسی یا ماده بی‌حس‌کننده برای میکرودرم لازم نیست.

اُپراتور شما از یک دستگاه دستی استفاده می کند تا به آرامی روی پوست شما ذراتی را اسپری میکند تا لایه بیرونی پوست را در نواحی مختلف درمان کند. در پایان درمان، از مرطوب کننده و همچنین ضد آفتاب روی پوست شما استفاده می شود.

میکرودرمابراسیون برای اولین بار در سال 1996 توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده تأیید شد. از آن زمان تاکنون صدها دستگاه میکرودرم ابریژن تولید شده است.

کاربردهای میکرودرم را بدانید

 • جوان سازی و شادابی پوست
 • روشن کردن پوست
 • رفع جای جوش
 • لک‌های پیری
 • کک ‌و مک حاصل از آفتاب
 • لک‌های حاملگی
 • جای آبله ‌مرغان
 • درمان اسکار زخم
 • کوچک کردن منافذ پوست
 • چین‌وچروک‌های سطحی صورت و گردن را از بین میبرد
 • از بین بردن جوش‌های سرسیاه و پاک‌سازی پوست
 • ترک‌های پوستی

بر اساس دستگاه مورد استفاده، چند روش مختلف برای انجام این درمان وجود دارد

استفاده از هندپیس سَری الماس

این دستگاه سری الماس به گونه‌ای طراحی‌شده است که سلول‌های مرده را به‌آرامی از پوست شما خارج می‌کند و همزمان، آنها را فوراً مکش می‌کند. عمق سایش پوست شما به فشار اعمال‌شده بر روی دستگیره کنترل و همچنین مدت نگه‌داشتن عملیات مکش بر روی پوست باشد. این نوع اعمال کننده میکرودرمابراسیون معمولاً برای مناطق حساس‌تر صورت مانند: اطراف چشم‌ها و دهان استفاده می‌شود.

میکرودرم ابریژن کریستالی

میکرودرم ابریژن کریستالی از یک دستگاه کریستالی استفاده می‌کند تا به‌آرامی کریستال‌های ریز را روی پوست شما اسپری کند تا لایه‌های بیرونی پوست ازجمله سلول‌های مرده پوست را از بین ببرد و آنها را فوراً مکش کند. انواع مختلف کریستال که ممکن است مورد استفاده قرار گیرد شامل؛ اکسید آلومینیوم و بی کربنات سدیم است.

Hydradermabrasion

Hydradermabrasion روشی بسیار جدیدتر نسبت به روش‌های دیگر است. این روش ترکیبی از تزریق همزمان محصولات پوستی و لایه‌برداری بدون کریستال است. کل فرایند تولید کلاژن را تحریک می‌کند و جریان خون به پوست شمارا به حداکثر می‌رساند.

عوارض جانبی میکرودرما براسیون

عوارض جانبی رایج میکرودرمابراسیون شامل حساسیت خفیف، تورم و قرمزی است. این علائم معمولاً طی چند ساعت پس از درمان از بین می‌روند. به شما توصیه می‌شود از یک مرطوب‌کننده برای به حداقل رساندن پوسته‌پوسته شدن صورت استفاده کنید. کبودی جزئی نیز ممکن است رخ دهد. این بیشتر در اثر فرآیند مکش در طول زمان درمان ایجاد می‌شود.

پس از میکرودرما براسیون چه انتظاری دارید

به طور کامل با میکرودِرم ابریژن این درمان کننده جدید مشکلات پوستی آشنا شوید

بعد از درمان هیچ مشکلی برای انجام دادن کارها وجود ندارد پس باید بتوانید فعالیت‌های روزانه خود را فوراً از سر بگیرید. پوست خود را مرطوب نگه‌دارید و از محصولات مراقبت از پوست ملایم استفاده کنید. حداقل تا یک روز پس از درمان، استفاده از داروهای موضعی آکنه را فراموش کنید. ازآنجایی‌که پس از درمان ممکن است تا چند هفته پوست شما نسبت به آفتاب حساس شود، پس استفاده از ضد آفتاب بسیار مهم است تا بتوانید از آن در مقابل نور خورشید محافظت کنید.

تعداد جلسات میکرودرمابراسیون موردنیاز برای شما بستگی به‌شدت مشکلات پوستی شما و همچنین انتظارات شما دارد. پزشک شما به‌احتمال‌زیاد طرحی را برای تعداد اولیه جلسات و همچنین درمان‌های دوره‌ای با شما در میان می‌گذارد.

مزایا میکرودرم

به طور کامل با میکرودِرم ابریژن این درمان کننده جدید مشکلات پوستی آشنا شوید

از مزایای میکرودرم می‌توان به مواردی مانند، ایجاد پوستی تازه، صاف و نرم اشاره کرد. این کار، یک روش غیر جراحی است و ازاین‌رو می‌تواند در فواصل کوتاه تکرار شود. این کار کمک می‌کند تا پوستی جوان و بدون لک، داشته باشید و در از بین بردن جوش‌های سرهای سیاه، کاهش اندازه منافذ، بهبود پوست تیره، و از بین بردن خطوط پیری و چین‌وچروک پوست، بسیار مؤثر است.

دیگر مزایای میکرودرم
 • شاداب، درخشان و نرم شدن پوست.
 • از بین بردن چین و چروک، فرورفتگی، اسکار و جوش.
 • هزینه ها نسبت به جراحی پلاستیک به صرفه تر است.
 • این روش نسبت به دیگر روش ها غیرتهاجمی تر است.
 • عوارض جانبی آن نیز کمتر است.
 • این روش به بیهوشی نیاز ندارد و در صورت تمایل می توانید از بی حسی استفاده کنید.

تفاوت میکرودرم و میکرونیدلینگ

به طور کامل با میکرودِرم ابریژن این درمان کننده جدید مشکلات پوستی آشنا شوید

میکرودرم و میکرودنیدلینگ هردو اهداف مشترکی دارند. هدف این دو روش زیبایی پوست، رفع عارضه‌های پوستی، ناهمواری‌ها، جوش، آکنه و لکه‌های پوستی و به‌طورکلی پاک‌سازی پوست صورت است. اما این دو روش تفاوت‌هایی باهم دارند که با هم می خوانیم. میکرودرم روشی است که با استفاده از سایش پوست به کمک کریستال‌های بسیار ظریف سبب لایه‌برداری پوست می‌شود. این روش پوست صورت شما را می‌تواند در سه حالت مختلف (سطحی، متوسط و عمیق) لایه‌برداری کند.

در میکرونیدلینگ از سوزن‌هایی استفاده می‌شود که کار آن‌ها ایجاد سوراخ‌های میکروسکوپی در پوست است. این روش می‌تواند سوراخ‌های عمیق در پوست ایجاد کرده و کلاژن سازی کند. این روش برای رفع جوش‌های عمقی صورت و همین‌طور از بین بردن چروک‌های ایجاد شده روی صورت کمک کند.

به طور کامل با میکرودِرم ابریژن این درمان کننده جدید مشکلات پوستی آشنا شوید

موارد منع شده برای استفاده از میکرودرم ابریژن

 • ممنوع بودن این درمان برای خانم های باردار
 • افرادی که در حین رادیوتراپی گردن هستند.
 • افرادی که دارای زخم های عمیق و دیابت هستند.
 • وجود تبخال و یا زگیل ها در صورت
 • میکرودرم برای کسانیکه بیماری پسوریازیس دارند مناسب نیست.
 • نداشتن سابقه جراحی صورت در دو ماه اخیر
 • بیمارانی که در حین درمان با ایزوترتینوئین خوراکی هستند.

تاثیر میکرودرم بر پوست چیست

به طور کامل با میکرودِرم ابریژن این درمان کننده جدید مشکلات پوستی آشنا شوید

پوست از ۳ لایه بیرونی، میانی و داخلی تشکیل‌شده است. لایه بیرونی سلول‌های مرده هستند که توسط روش میکرودرم از بین می‌رود. و در اثر فعالیت لایه دوم، سلول‌های جدید تشکیل می‌شود. اثرات میکرودرم بر پوست بعد از ۷ جلسه کاملاً قابل‌مشاهده است. گرچه تأثیراتی مثل جوان‌سازی پوست، از بین رفتن چین‌وچروک را از همان جلسه اول می‌توان مشاهده کرد.

فواصل مناسب و تعداد تکرار میکرودرم ابریژن چقدر است

اگر بخواهیم به طور کلی بگوییم، این فواصل بر اساس نوع مشکل پوستی مراجعه‌کننده و با توجه به تشخیص پزشک معالج، فاصله جلسات از ۱ تا ۴ هفته می باشد.

برای جوان‌سازی تعداد جلسات از ۴ تا ۶ جلسه و ۱۰-۱۲ تا جلسه برای رفع لک و روشن شدن پوست می‌باشد.

چند واقعیت در مورد میکرودرم

 • میکرودرم ابریژن نخستین بار در سال ١٩٨۵ و در ایتالیا ابداع شد؛ پاستا، پیتزا و میکرودرم ابریژن، ایتالیایی های عزیز ممنون از این همه اختراع بی نظیر!
 • بیش از ١٠٠ مدل دستگاه میکرودرم ابریژن در بازار موجود است اما اساس کار تمامی آنها یکسان می باشد؛ سطح پوست را ساییده و سلول های مرده آن را می مکند!
 • تجربه نشان داده با میکرودرم ابریژن می توان چین و چروک های سطحی و جای آکنه را از میان برداشت، اما نتایج این روش درمانی برای افراد مختلف متفاوت خواهد بود.
 • می توان به افرادی که بزرگ بودن منافذ پوست خود رنج می برند، این نوید را داد که میکرودرم ابریژن منافذ پوست را کوچک می کند و از انسداد این منافذ جلوگیری می کند.
میکرودرم ابریژن می تواند پر رنگ شدن رنگدانه های سطح پوست، لک های پیری و سایر عارضه های پوستی ایجاد شده توسط نور خورشید را تقلیل دهد.
 • میکرودرم ابریژن بافت مرده پوست را از میان بر می دارد و از این طریق فرآیند جذب محصولات مراقبت از پوست را تا ۵٠ درصد افزایش می دهد و باعث می شود مواد آرایشی جلوه بهتری بر روی صورتتان داشته باشند.
 • در سال ٢٠٠٩ انجمن جراحان پلاستیک آمریکا اعلام کرد که ٩١٠ هزار و ١۶٨ میکرودرم ابریژن در امریکا انجام شده است ( سهم آقایان از این رقم ١٧۶ هزار و ۵۴١ میکرودرم ابریژن می باشد). به نظر یک تجارت بسیار عظیم می رسد که البته تنها مختص به کشور امریکا نیست.
 • بسیاری از مردم ترجیح می دهند به جای لایه بردارهای شیمیایی و درمان های لیزری از میکرودرم ابریژن بهره گیرند چرا که هم بی ضرر تر است هم از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه تر.
 • در حین اجرای میکرودرم ابریژن ممکن است کمی احساسی ناراحتی کنید اما به هیچ وجه دردناک نیست. (بعد از اتمام میکرودرم ابریژن پوستتان کمی نازک و حساس می شود.)
 • میکرودرم ابریژن جریان خون را تحریک می کند و از این طریق مواد غذایی توزیع شده میان سلول های پوست را افزایش می دهد. این امر فرآیند تولید سلول های پوست را بهبود بخشیده و بافت و حالت کشسانی پوست را بهتر می کند.
میکرودرم ابریژن به طور موقت رطوبت پوست را از بین می برد لذا باید پس از انجام این روش درمانی همیشه از یک مرطوب کننده غنی و با کیفیت استفاده کنید.
 • بهترین نتیجه معمولاً برای افرادی اتفاق می افتد که در سن ٣۵ تا ۵٠ سال نسبت به انجام میکرودرم ابریژن اقدام می کنند.
 • در صورت داشتن بیماری های پوستی از قبیل اگزما، ورم پوست، آفتاب سوختگی فعال، تب خال، لوپوس، زخم ها و جراحت های باز، پسوریاسیس، مویرگ های ترد و شکننده یا آکنه همه جانبه و گسترده توصیه می شود از میکرودرم ابریژن استفاده نکنید. ابتدا با مراجعه به پزشک در صدد رفع این عارضه ها برآیید سپس برای انجام میکرودرم ابریژن اقدام نمایید.
 • دستگاه های میکرودرم ابریژن خانگی در بازار یافت می شود اما آنها بیشتر حکم یک لایه بردار معمولی و اسکراب را داشته و می توانند برای پوستتان مضر باشند. احتیاط کنید.
 • برای گرفتن بهترین نتیجه اغلب توصیه می شود که بین ۶ تا ١٠ جلسه این روش درمانی را انجام دهید، بین هر دو جلسه میکرودرم ابریژن می بایست دو هفته فاصله زمانی در نظر بگیرید تا پوست شما التیام یابد.
 • هر جلسه میکرودرم ابریژن حدوداً ٣٠ دقیقه زمان می برد و اگر بخواهید گردن و سایر اعضای بدن همچون پا و دستتان را تحت درمان قرار دهید، این مدت زمان افزایش می یابد.
بعد از انجام میکرودرم ابریژن پوست شما نسبت به اشعه خورشید حساس می شود پس حتی المقدور از تابش نور خورشید دور بمانید یا از یک کرم ضد آفتاب خیلی خوب و با کیفیت استفاده کنید.
 • در حین انجام میکرودرم ابریژن متخصص زیبایی باید مدام از شما می پرسد که چقدر احساس ناراحتی می کنید. هیچ واهمه ای نداشته باشید و اگر حس کردید صورت شما بیش از حد تحت مکش قرار گرفته و انگار به درون یک چاله سیاه و تاریک کشیده می شود، او را در جریان قرار دهید.
 • اگر متخصص زیبایی شما مهارت و تخصص لازم را نداشته باشد و در به کارگیری تکنیک های مختلف ناشیانه عمل کند، ساییدگی و خونریزی های نقطه ای در پوست شما را سبب می شود که نشان دهنده شدت بیش از حد معمول میکرودرم ابریژن است.
 • برای انجام میکرودرم ابریژن به یک متخصص کاربلد و شایسته مراجعه کنید و از او بخواهید تا مدارک آموزشی خود را به شما نشان دهد، چرا که نتیجه میکرودرم ابریژن تا حد زیادی بستگی به مهارت و تخصص او دارد.

مطالب دیگر را ببینید

ارسال دیدگاه