میکرونیدلینگ چیست و با تاثیرات عالی آن آشنا شوید

توسط سعید احمدی
میکزونیدیلینگ زیبایی برای جوان سازی

برای جوان‌سازی و ترمیم پوست و داشتن پوستی صاف و زیبا روش‌های مختلفی وجود دارد میکرونیدیلینگ یکی از مؤثرترین و کارآمدترین روش‌های جوان‌سازی پوست به شمار میرود.

داشتن پوستی زیبا امروزه برای بسیاری از افراد با اهمیت  است زیرا پوست نقش به سزایی را در زیبای افراد ایجاد می‌کند. با بالا رفتن سن مشکلات پوستی مانند ایجاد چین‌وچروک و افتادگی پوست افزایش پیدا می‌کند.

و به دلیل اینکه امن است و نسبت به روش‌های دیگر مقرون‌ به‌ صرفه تر است، طرفداران خاص خودش را دارد.

میکرونیدیلینگ

میکرونیدلینگ یک روش غیرتهاجمی و معمولاً با درد بسیار مختصر است که یکی از بهترین روش‌های شناخته‌شده در جهان برای جوان‌سازی، درمان آسیب‌های پوستی و بازسازی بافت‌های آسیب‌دیده می باشد.

ساختار و ظاهر پوست از کلاژن و الاستین تشکیل‌شده است و با بالا رفتن سن فرد کلاژن‌ها و الاستین ها به دلیل عوامل محیطی و قرار گرفتن در معرض نور خورشید تجزیه‌ شده و باعث خشکی، نازکی و چین‌وچروک دار شدن پوست می‌شود.

عمل میکرونیدلینک با تحریک کلاژن سازی تعداد کلاژن‌ها را افزایش داده و عمل‌ترمیم بافت پوست را انجام می‌دهد و ساختار و کارکرد پوست آسیب‌دیده، تغییر پیدا میکند.

درنتیجه چین‌وچروک آن را از بین برده و باعث ایجاد پوستی جوان، صاف، کشیده و زیبا خواهد شد و اعتمادبه‌نفس شمارا افزایش می‌دهد.

میکرونیدلینگ روشی مؤثر و بی‌خطر است که توسط دستگاهی با ایجاد ضربه‌های کوچک سوزن به پوست صورت، باعث تولید سلول‌های فیبروپلاست پوست و تحریک کلاژن می‌شود.

میکرونیدیلینگ

ميكرونيدلينگ مدرن چطور انجام میشود

میکرونیدلینگ مدرن توسط دستگاه فرکشنال آر اف انجام می‌پذیرد، این دستگاه دارای ۳ نوع سرسوزن می‌باشد که در نوع اول تعداد سوزن‌ها ۴۹ تایی و از جنس تیتانیوم و در نوع دوم نیز تعداد سوزن‌ها ۴۹ تایی و از جنس استیل و در نوع سوم تعداد سوزن‌ها ۲۵ تایی و از جنس طلا می‌باشند.

اين سوزن‌ها قابلیت شارژ تا ده مرتبه را نیز خواهند داشت. از طریق این سوزن‌ها امواج رادیو فرکانسی وارد پوست شده و باعث تحریک کلاژن سازی می‌گردد.

میکرونیدیلینگ یا جوان‌سازی پوست روشی است جدید و پیشرفته که نتایج بسیار درخشانی را در بعضی از معضلات زیبایی به‌دست آورده است.

در این روش به‌طور حیرت‌انگیزی باعث بالا رفتن غلظت کلاژن و تحریک کلاژن سازی در پوست می‌گردد. در عین حال باعث منظم شدن رشته‌های کلاژن و الاستین در پوست آسیب‌دیده می‌شود.

میکرونیدیلینگ جوان سازی

روش کار میکرونیدیلینگ

در این روش با وسیله‌ای به نام درماپن یا درمالرولر منافذ و کانال‌های بسیار ریزی در پوست ایجاد می‌شود و پوست را وادار به ساختن مقادیر بالای کلاژن می‌کند و البته اگر نقصی مانند اسکار آکنه یا اسکار سوختگی هم وجود داشته باشد این مشکل هم به بهترین نحو ممکن برطرف می‌گردد.

استفاده همزمان از فاکتورهای رشد پلاکتی یا همان PRP به‌صورت تزریقی یا موضعی می‌تواند نتایج شگفت‌انگیز این درمان را افزایش دهد.

میکرونیدیلینگ پوست

میکرونیدیلینگ در چه مواردی استفاده میشود و کاربرد آن چیست

 • درمان قطعی جای جوش، جراحی و سوختگی
 • از بین بردن چین‌وچروک صورت 
 • محو کردن لکه‌های پوستی 
 • رفع شل شدگی و افتادگی پوست 
 • جوان‌سازی پوست 
 • استحکام پوست و کوچک کردن منافذ باز پوست 
 • درمان خطوط اطراف لب 
 • از بین بردن جای زخم 
 • درمان سلولیت

چین و چروک : چین و چروک صورت بیشتر به دلیل از دست رفتن کلاژن و الاستین طبیعی در پوست است .

در روش میکرونیدلینک با تولید کلاژن و الاستین باعث بهبود علائم چین و چروک می شود تجمع کلاژن و الاستین باعث کشیدن پوست و افزایش استحکام آن می شود.

این کار باعث جلوگیری از نازک شدن پوست که معمولاً در اثر پیری اتفاق می‌افتد نیز تأثیر قابل توجهی دارد.

اسکار (جای زخم و جراحت) : با بازسازی رشته های کلاژن والاستین بافت اسکار تخریب می شود و فرآیند طبیعی بهبود زخم تحریک شده و جایگزینی بین بافت تحریک شده و تخریب شده انجام می گیرد .

سوختگی : با افزایش تولید کلاژن و الاستین جای زخم ها و سوختگی ها از بین می رود .
استرچ مارک (ترک های پوستی) : با بهبود تراکم اپیدرم وافزایش کلاژن سازی ترک های پوستی کم می شود .

ریزش مو : روش میکرونیدلینگ با افزایش میزان مواد مغذی و خونرسانی به ریشه مو موجب تقویت و رشد فولیکول های مو می شود.

تیرگی و لکه های پوست : روش میکرونیدلینگ باعث بازسازی کراتینوسیت ها(سلول های سطحی پوست) شده و باعث روشن تر شدن پوست و از بین رفتن لکه ها می شود .

مزایای میکرونیدیلینگ را بدانید

 • مهم ترین مزیت این روش این است که از یک فرآیند طبیعی استفاده شده در بدن برای ترمیم پوست استفاده می شود و عملکرد پوست با تحریکضربات ظریف سوزن بهتر می شود.
 • بعد از گذشت چند جلسه ظاهر فرد تغییر پیدا می کند و ترمیم در همان جلسه اول آغاز می شود و می توان نتایج ابتدایی آن را مشاهده کرد.
 • میکرونیدلینگ با درد و یا خونریزی همراه نیست و عوارض جانبی چندانی را نخواهد داشت.
 • این روش نسبت به روش های دیگر هزینه ی کمتری را در بر خواهد داشت .
 • چون منافذ پوست به سرعت بسته می شوند امکان عفونت در این روش به حداقل می رسد و می تواند از نگرانی افراد بکاهد.
 • در روش میکرونیدلینگ فقط اپیدرم پوست تحریک ، بازسازی و اصلاح می شود و هیچ گونه تخریب و یا آسیبی به آن وارد نمی شود.
 • این روش درمانی در محل‌هایی که نمی‌توان با لیزر درمان کرد قابل انجام است.

اقدامات قبل از میکرونیدیلینگ چیست

 • اگر از آسپرین و داروهای ضد انعقاد خون استفاده می‌نمایید باید تا یک هفته قبل از میکرونیدلینگ مصرف آن را قطع نمایید.
 • کرم‌های لایه‌بردار و ضد لک را باید یک هفته قبل قطع نمایید.
 • کسانی که در حال درمان آکنه با روآکوتان هستند باید حتماً ۳ ماه از اتمام استفاده از آن گذشته باشد.

نحوه انجام میکرونیدیلینگ چگونه است

بعد از تزریق، برای افزایش نفوذ مواد تزریق‌شده بر روی محل تحت درمان از میکرورولر که یک ابزاردستی مشابه یک قلم با سوزن‌های ریز است، استفاده می‌شود.

سوزن‌های غلتک که ریز هستند به‌صورت کنترل‌شده و با دقت در پوست نفوذ می‌کنند و کانال‌های عمیق و بسیار ریزی در درم پوست ایجاد می‌کنند. بعد از ایجاد میکرو کانال ها تزریق بعدی شروع می‌شود.

درمان‌های پوستی مکمل مانند سرم های آنتی‌اکسیدان یا فاکتورهای رشد ممکن است متناسب با شرایط پوستی فرد به‌کاربرده شود.

اثرات میکرونیدیلینگ

مراقبت های بعد از میکرونیدیلینگ  که نباید فراموش شود

 • از حضور در مکان هایی که زیر نور شدید آفتاب قرار گرفته ، خودداری کنید.
 • 30 دقیقه قبل از بیرون رفتن ، حتما از کرم ضدآفتاب استفاده کنید. و دو ساعت یکبار تمدید کنید.
 • 3 تا 4 روز از کرم های ترمیم کننده که دکتر تجویز کرده استفاده کنید.
 • داروهایی که دکتر  تجویز کرده به موقع مصرف کنید.

میکرونیدیلینگ صورت گردن

کسانی که نباید از درمان میکرونیدیلینگ استفاده کنند

 • افرادی که دارای عفونت های پوستی هستند و یا اینکه حساسیت های پوستی دارند نباید از روش میکرونیدلینگ استفاده کنند .
 • افرادی که از داروهای ضد انعقاد مانند آسپرین استفاده می کنند و همچنین مصرف برخی از داروها ممکن است برای انجام میکرونیدلینگ مشکل زا باشند ، شما باید درباره تمامی داروهایی که استفاده می کنید با پزشک خود در میان بگذارید.
 • در صورت وجود بیماری های پوستی مانند کلوئید ،کهیر و یا بیماری های نظیر دیابت ، نقص سیستم ایمنی ، بیماری های ژنتیکی باید مراتب را قبل از انجام کار به اطلاع پزشک خود برسانند.

آیا میکرونیدیلینگ روش ایمنی است

میکرونیدلینگ یا جوانسازی پوست یک روشی ایمن، فاقد مواد شیمیایی می باشد که محرک تولید کلاژن جدید است، زیرا این روش می تواند روی تمام پوست ها با رنگ ها و جنس های متفاوت انجام شود، گاهی اوقات نسبت به لیزر درمانی ارجحیت دارد، زیرا خطر سوختگی پوست در آن وجود ندارد.

چیزی که بیماران را جذب می کند این است که این روش عوارض بسیار کمی دارد و گاهی اوقات عوارضی ندارد و می تواند در سر تا سر بدن استفاده شود، اما صورت، گردن و قفسه سینه بیشترین نقاط درمانی هستند.

به خاطر داشتن سوزن یک بار مصرف خطر انتقال عفونت وجود ندارد.به خاطر تکنولوژی پیشرفته جهت استفاده در اطراف چشم،لب و بینی کاملا امن است.

با عوارض میکرونیدیلینگ آشنا شوید

بعضی از افرادی که پوست حساس تری نسبت به بقیه افراد دارند ، ممکن است بعد از انجام میکرونیدلینگ دچار عوارضی شوند که بهتر است قبل از انجام میکرونیدلینگ نسبت به آن ها آشنا باشید ، شامل موارد زیر می شود :

 • ایجاد قرمزی پوست و تورم خفیف صورت : این تورم و قرمزی پوست به علت تحریک سلول های پوست به واسطه ضربه ای سوزن به پوست ایجاد می شود که بعد از یکی دو روز با استفاده از کرم های مربوطه از بین خواهد رفت.
 • در بعضی از افراد که حساسیت به فلز دارند ممکن است ایجاد آلرژی موضعی شود .
 • ممکن است در بعضی موارد که پزشک متخصص نباشد ، با فوکوس بیش از حد روی قسمت هایی از صورت ایجاد لک ( PIH ) شود ،که بعد از مدتی از بین خواهد رفت.
 • ممکن است فرد سابقه تبخال در قسمت هایی از صورتش را داشته باشد و بعد از میکرونیدلینگ دچار تبخال شود ، قبل از میکرونیدلینگ حتما با پزشک خود درمیان بگذارید.
 • در بعضی موارد که پوست صورت حساس باشد ، ممکن است دچار کبودی و سوزش و خارش خفیف باشد .

مزونیدیلینگ

به ترکیب میکرونیدلینگ و مزوتراپی مزونیدلینگ می گویند.

در واقع هنگامی که پزشک متخصص کار میکرونیدلینگ فرد را انجام میدهد ، و همراه با آن از مواد مزوتراپی جهت بهبود پوست استفاده می کند ، به آن روش مزونیدلینگ میگویند.

ماده مکمل مزوتراپی هر کدام برای هدف خاصی از بهبود پوست فرد استفاده می شود. ممکن است برای لیفت پوست ، اسکار جوش ، روشن کردن پوست ، ضد جوش ، آنتی بیوتیک از مواد مکمل مزوتراپی استفاده شود.

تعداد جلسات میکرونیدیلینگ

تعداد جلسات مورد نیاز در افراد مختلف متفاوت است و به فاکتورهای زیادی بستگی دارد مثلا به نوع مشکل پوستی و انتظارات فرد بیمار بستگی دارد ، هرچقدر مشکل حادتر باشد جلسات درمانی هم بیشتر خواهد بود .

در حالت کلی بهتر است فاصله ی زمانی بین جلسات ۴ تا ۶ هفته باشد تا کلاژن ها به طور طبیعی تولید شوند و نتیجه ی حاصل رضایت بخش باشد .

مدت زمان انجام میکرونیدیلینگ

انجام این روش حدودا 30 دقیقه زمان می برد ، با مدت زمان بی حسی که حدودا ۴۵ دقیقه می باشد در مجموع کل زمانی که باید به این کار اختصاص دهید حدودا یک ساعت و نیم است.

مقدار زمان محو شدن قرمزی ایجاد شده در میکرونیدلینگ

 • بعد از 24 ساعت از انجام میکرونیدلینگ تقریبا 40 الی 50 درصد قرمزی آن به شکل قابل توجهی از بین می رود ، مابقی آن طی سه الی ۷روز به شکل کامل از بین می رود .
 • بعد از سه روز بانوان می توانند از کرم پودر برای پوشاندن کامل قرمزی استفاده نمایند و مشکلی نخواهد داشت .

هزینه میکرونیدیلینگ

هزینه درمان‌های زیبایی معمولاً با هم تفاوت دارد، چرا که هر روش به سطح مهارت، میزان کار، تکنولوژی و دستگاه خاصی نیاز دارد. یکی از فاکتورهای تعیین کننده هزینه میکرونیدلینگ تعداد جلسات درمان است.

تعداد جلسات میکرونیدلینگ به وضعیت پوست و سن بیمار بستگی دارد.

هزینه هر جلسه درمان با مواد مزو و ماسک مخصوص ، ۲۵۰ هزار تومان است.

در هر جلسه بسته به اندازه منطقه تحت درمان از ۲۵۰ تا ۳۵۰ هزار تومان می باشد.

 

در صفحه زیبایی با ما همراه باشید.

مطالب دیگر را ببینید

ارسال دیدگاه