هیالورونیک اسید (HA) چیست و چطور شما را زیباتر میکند

توسط سعید احمدی
هیالورونیک اسید (HA) چیست و با کاربرد آن در محصولات زیبایی آشنا شوید

هیالورونیک اسید راهکاری کلیدی است که فوراً خطوط ریز و چین و چروک صورت را برطرف کرده و پوست را درخشان می‌کند و در انواع شکل‌ها از سرم ها گرفته تا ماسک‌های ورقه‌ای و حتی مواد تزریقی یافت می‌شود. اما هیالورونیک اسید دقیقاً چیست؟ ما از متخصصان پوست خواستیم که ترکیب 4-1-1 هیالورونیک اسید و روش صحیح استفاده از آن در مراقبت‌های روزمره پوست را به ما ارائه دهند.

اسید هیالورونیک (HA) چیست و با کاربرد آن در محصولات زیبایی آشنا شوید

هیالورونیک اسید چیست

هیالورونیک اسید (HA) نوعی قند است که به طور طبیعی در پوست ما وجود دارد و آب را در خود نگه داشته و به محافظت و آب‌رسانی آن کمک می‌کند. دکتر لیلی طلاکوب، متخصص پوست در مک لین، گفت: HA در بدن هزار برابر وزنش آب را در خود نگه می‌دارد تا نه تنها تمام رطوبت موجود در پوست و مفاصل ما را حفظ کند بلکه مانع تبخیر آن در هوا می‌شود.

درست مانند کلاژن و الاستین، اسید هیالورونیک طبیعی در بدن ما نیز با کهولت سن کاهش می‌یابد. با این وجود روش‌هایی برای کمک به تحریک تولید HA در بدن وجود دارد. دکتر هوارد سوبل، متخصص پوست در نیویورک می‌گوید: “رژیم غذایی به میزان قابل توجهی روی پوست تأثیر می‌گذارد.” “خوردن میوه‌ها و سبزیجات با آنتی‌اکسیدان های زیاد به نوبه خود از پوست در برابر التهاب محافظت می‌کنند.”

هیالورونیک اسید یک آبرسان قوی است

اسید هیالورونیک (HA) چیست و با کاربرد آن در محصولات زیبایی آشنا شوید

در محصولاتی همچون کرم و سرم هیالورونیک اسید استفاده می شود تا رطوبت را به سطح پوست شما انتقال دهد. دکتر راشل نظریان، متخصص پوست و مو در گروه پوستی سلچویگر (Schweiger) در نیویورک می‌گوید: “به دلیل توانایی جذب آب و نگه داشتن اسید هیالورونیک، هیومیکنت می‌تواند به عنوان یک آبرسان در روند مراقبت از پوست شما استفاده شود.” “این آب رسان به طور مداوم پوست را در طول روز مرطوب نگه می‌دارد.”

دکتر کاویتا ماریولا، متخصص پوست در نیویورک می‌گوید: “این آبرسان به عنوان یک محصول موضعی، زمانی که با فرمول مناسبی تولید شود باعث مرطوب شدن و جوان‌تر شدن پوست می‌گردد زیرا خاصیت ارتجاعی پوست را بهبود می‌بخشد.” اسید هیالورونیک قدرت جذب رطوبت بالایی را در سطح پوست شما دارد و به احتمال زیاد نیازی به استفاده از محصول اضافی دیگری برای مراقبت از پوست خود ندارید.

سازگاری هیالورونیک اسید با انواع لایه بردار ها و محصولات پوستی

هیالورونیک اسید با سایر ترکیبات مانند لایه بردارها، رتینول، ویتامین‌ها و سایر اسیدها بسیار سازگار است. دکتر ناظریان می‌گوید تنها استثناء آن اسیدهایی با سطح pH پایین مانند اسید گلیکولیک است، زیرا ممکن است باعث کاهش HA و بی اثر شدنان شوند. با این حال، انتخاب محصول اسید هیالورونیک مناسب دشوار است.

این مولکول غالباً بسیار بزرگ‌تر از آن است که بتواند آب را به عمق لایه‌های پوستی برساند. وی می‌گوید: ” اگر این مولکول میکرونید شود، یا اگر HA به کمک ابزاری در جایی که لازم باشد به پوست نفوذ کند می‌تواند مؤثر واقع شود،” “در غیر این صورت شما فقط آن را روی سطح پوست خود بدون اینکه فایده‌ای داشته باشد قرار داده‌اید.”

ناظریان محصولاتی مانند آب‌رسان چای سبز را توصیه می‌کند. او می‌گوید: “من این آبرسان را به این دلیل دوست دارم که بسیار سبک و بدون چربی است و بنابراین برای بیماران دارای پوست مستعد آکنه و دارای منافذ باز بسیار مفید است.” همچنین چای سبز حاوی آنتی‌اکسیدانی است که باعث بهبود پیری پوست می‌شود و به حفظ رطوبت پوست کمک می‌کند.

گزینه دیگر سرم لورآل پاریس جوان کننده اسید هالورونیک خالص است که بسیار مقرون به صرفه است. این سرم پوستی باعث آب‌رسانی پوست و در عین حال کاهش چین و چروک می‌شود. به علاوه، به گفته نیلسن، این سرم شماره 1 در آمریکا است.

هیالورونیک اسید تزریقی چیست

هیالورونیک اسید (HA) چیست و با کاربرد آن در محصولات زیبایی آشنا شویدمواد تزریقی مانند JUVÉDERM و Restylane از ژل اسید هیالورونیک استفاده می‌کنند تا به لایه‌های پوستی حجم دهند. با چند ضربه سوزن، این ژل نواحی دارای فرورفتگی را صاف می‌کند، خطوط ریز را برطرف می‌کند و سایه‌ها را کاهش می‌دهد، سپس در طی یک سال به آرامی حل می‌شود.

Mariwalla ماریولا می‌گوید: “در بین پرکننده‌ها، اسید هیالورونیک در ژل وجود دارد و آن را در محلی که تزریق شده است نگه می‌دارد.” “هیالورونیک اسید به دلیل جذب آب در محل تزریق، باعث ایجاد حجم و تأثیر پر شدن می‌شود.” عوارض جانبی آن بسیار کم است و فقط ممکن است دو تا سه روز تورم یا کبودی را تجربه کنید.

مهم‌ترین چیزی که باید به هنگام استفاده از هر نوع پرکننده یا تزریقی مد نظر قرار دهید این است که به یک متخصص پوست یا جراح پلاستیک مجرب و دارای مجوز مراجعه کنید. ناظریان می‌گوید: “مواد تزریقی خطر خود را دارند اما ممکن است آن را خیلی سطحی یا در موارد نادر به رگ خونی تزریق کنید.”

از آنجایی که هیالورونیک اسید چیزی است که بدن ما دائما آن را تولید می‌کند، استفاده از انواع تزریقی آن بی خطر است. برای مثال استفاده از آن برای بینی را در نظر بگیرید.

ناظریان می‌گوید: متخصصان پوست از آن برای پر کردن تورفتگی‌ها و حتی برآمدگی‌های بینی استفاده می‌کنند تا شکل آن را بهبود ببخشند، یا حتی آن را برای بهبود درد پا در بیمارانی که پاشنه پای آنها آسیب دیده است به کار می‌برند. می‌توان آن را برای کاهش درد روی استخوان نیز تزریق کرد.

مطالب دیگر را ببینید

ارسال دیدگاه