فست فشن چیست و بدنام ترین برندهای فشن جهان کدامند

توسط سعید احمدی
فست فشن چیست و بدنام ترین برندهای فشن جهان کدامند

در دنیای فشن، برندهای بسیاری در زمینه تولید پوشاک فعالیت دارند که تعداد زیادی از این برندها رو به خاطر داریم و معمولا در ذهن ما به عنوان بهترین‌ها نیز شناخته میشوند. اما در این بین شرکت‌های بزرگی وجود دارن که با وجود فروش چشمگیر ، به عنوان بدنام ترین برندها نیز شناخته میشوند. برندهایی که به آنها اشاره میکنیم در بخش فست فشن فعالیت دارن. به بیان ساده فست فشن به تولید سریعتر لباس با هزینه کمتر اشاره دارد.

برند اچ اند ام h&m

این برند خرده فروش جهان در سال 1947 تاسیس شد و بیش از 110 هزار کارمند دارد. برند اچ اند ام همیشه به نقض حقوق کارگر محکوم شده و به پرداخت کمترین میزان دستمزد به کارگر معروف است. سال 2020 این برند در کشور آلمان به دلیل نقض حریم خصوصی کارگران حدود 41 میلیون دلار جریمه شد. اچ اند ام به دلیل ایجاد آلودگی بیش از حد برای محیط زیست تا به امروز جزو بدنام‌ترین برندهای جهان قرار گرفته است.

Fashion Nova

برند شناخته شده Fashion Nova که موسس آن کسی نیست جز “ریچارد ساقیان” میلیاردر ایرانی که در سال 2006 تاسیس شد. مشهورترین افراد جهان از جمله: کایلی جنر، کاردی بی، کلوئه کارداشیان، کورتنی کارداشیان و امبر رز این برند رو تبلیغ میکنند. حالا چرا این برند بدنام شده؟ برای اینکه قیمت های پوشاک این برند خیلی ارزونه و همین باعث شده که مورد انتقاد قرار بگیره و محکوم به استفاده از کارمندها و کارگرهای غیر قانونی شده. در کنار این مورد متخصصین معتقدند که میزان آلودگی این برند خیلی بالاست چون بسیاری از نکات رو در تولید محصول رعایت نمیکنه!!

Zara یا زارا

زارا یک برند مد اسپانیایی است که متعلق به گروه Inditex است. این برند از پارچه های بازیافتی برای تولید لباس استفاده میکنه و مشکل اینجاست که هیچگونه شفاف سازی در مورد منابعی که پارچه رو خریداری میکنه انجام نمیده. زارا در مورد میزان آلودگی محیط زیست بر اثر تولید لباس نیز اطلاعاتی در اختیار رسانه‌ها قرار نمیده و همین دلیل باعث میشه که جزو بدنام ترین برندهای جهان از نگاه رسانه ها قرار بگیره.

ویکتوریا سیکرت

درسته این برند در تولید لباس‌های زنانه فعالیت داره اما بارها به سن ستیزی محکوم شده. در سال 2008، این برند بدنام به اتهام استفاده از ماده شیمیایی فرمالدئید در لباس زیر زنانه مورد انتقاد قرار گرفت و محاکمه شد. این جنجال به جایی رسید که مجله نیویورک تایمز به این مورد ورود پیدا کرد و با افرادی که از این محصولات خریدار ی کردند مصاحبه انجام داد که همگی از بروز مشکلات پوستی و تاول های چرکی بعد از استفاده از این محصولات خبر دادند.

مطالب دیگر را ببینید

ارسال دیدگاه