این 10 توصیه را هنگام آفتاب گرفتن رعایت کنید

توسط سعید احمدی
این 10 توصیه را هنگام آفتاب گرفتن رعایت کنید

آفتاب گرفتن برای پوست و دیگر موارد از جمله خلق و خوی ما مفید است. اما اگر نحوه صحیح آن را انجام ندهیم می‌تواند تبدیل به دشمن خطرناکی شود چون نمی‌دانیم به چه صورت از خود در برابر نور خورشید محافظت کنیم. پس با این ۱۰ توصیه مجله ایران مدلینگ می‌توانید با خیال راحت آفتاب بگیرید و از فواید آن استفاده کنید.

نکات مهم برای آفتاب گرفتن در کنار دریا و خشکی و دیگر مناطق

خود را به تدریج در معرض آفتاب قرار بدهید

در روزهای اول بیش از یک ساعت زیر آفتاب نمانید. بعد ار چند روز می‌توانید زمان آفتاب گرفتن را افزایش دهید. تغییر رنگ پوست بر اثر تولید ملانین در روزهای اول سطحی است و پس از حدود یک هفته آفتاب گرفتن رنگ آن تثبیت می‌شود.

از پوست خود محافظت کنید

بستگی به پوست شما، آب و هوا و شدت نور خورشید دارد. برای آب و هوای ایران معمولا کرم های با محافظت بالا توصیه می‌شود. قبل از خروج از خانه کرم ضد آفتاب بزنید و پس از شنا کردن آن را تجدید کنید. چون در هوای گرم تعریق افزایش میابد، حتی در صورتی که شنا نمی‌کنید باز هم لازم است کرم ضد آفتاب را تجدید کنید.

زمان مناسب برای آفتاب گرفتن

نکات مهم برای آفتاب گرفتن در کنار دریا و خشکی و دیگر مناطق

بهترین زمان، صبح تا قبل از ساعت ۱۱ و بعدازظهر بعد از ساعت ۱۵ است. از ساعت ۱۱-۱۵ نور خورشید در نهایت شدت خود است و به پوست شما آسیب می‌رساند. یک توصیه: کودکان کمتر از ۳ سال را در معرض نور آفتاب شدید قرار ندهید (آنها قرار نیست بعد از پایان تعطیلات با پوست برنزه در میان همسالان خودنمایی کنند!). پوست کودکان تاثیرات نور خورشید در کودکی را جذب می‌کند و این باعث می‌شود در بزرگسالی بیشتر در معرض خطر بیماری های پوستی قرار بگیرند.

از عطر استفاده نکنید

از عطر و خوشبو‌ کننده‌های دارای الکل استفاده نکنید. اینکار ممکن است باعث ایجاد حساسیت پوستی شود. اگر داروی خاصی مصرف می‌کنید با پزشک خود مشورت کنید.

تحرک داشته باشید

سعی کنید وقتی آفتاب می‌گیرید حرکت کنید، بایستید و راه بروید. این کار باعث می‌شود نور خورشید به طور یکنواخت بر پوستتان بتابد و علاوه بر رنگ یکسان، متابولیسم شما را فعال نگه می‌دارد.

آفتاب گرفتن محدود به دریا نیست

اگر تصمیم دارید در هوای باز باشید، به کوه بروید و به ورزش های آبی بپردازید، همچنان در معرض تابش خورشید هستید، پس محافظت از پوست خود را فراموش نکنید.

محافظت همه‌جانبه فراموش نشود

آفتاب فقط به شما برنزه شدن را هدیه نمی‌کند بلکه می‌تواند به چشمان شما آسیب برساند. برای اینکار از عینک آفتابی استاندارد و کلاه استفاده کنید. توصیه: بچه‌ها اگر در ساحل بازی می‌کنند لباس خشک به تن داشته باشد چون لباس مرطوب اشعه UV را از خود عبور می‌دهد.

پوستتان را خشک کنید

قطرات آب به خاطر انعکاس نور، تاثیر کرم های محافظ را کاهش می‌دهند و باعث آفتاب سوختگی می‌شوند. پس بعد از هر بار شنا کردن اول پوست خود را خشک کنید و بعد کرم بزنید.

بعد از آفتاب گرفتن 

دوش بگیرید تا نمک دریا و یا کلر استخر از پوستتان پاک شود. سپس از کرم های بعد از آفتاب استفاده کنید. برای حفظ رنگ پوست و محافظت از آن آب رسانی به پوست را فراموش نکنید.

رژیم غذایی

برای حفظ رطوبت پوست مواد غذایی دارای ویتامین C (مرکبات)، ویتامین E (تخم مرغ و کلم بروکلی) و ویتامین A (هویج) مصرف کنید. به علاوه این مواد غذایی رنگ طلایی به پوست شما می‌دهند. نوشیدن فراوان آب را فراموش نکنید.

مطالب دیگر را ببینید

ارسال دیدگاه