اصطلاحات مد و فشن : 28 اصطلاح مهم مد و فشن رو بدونید

توسط سعید احمدی
اصطلاحات مد و فشن : 28 اصطلاح مهم مد و فشن رو بدونید

در دنیای مد و فشن اصطلاحات مختلفی به کار برده می شود که دانستن آن ها برای علاقه‌مندان صنعت مد و فشن بسیار اهمیت دارد و به همین دلیل ما در این مطلب تمامی اصطلاحات انگلیسی دنیای مد و فشن و اصطلاحات فرانسوی دنیای مد و فشن رو در اختیار شما قرار دادیم.

لباس های اکتیو activewear

لباس هایی که برای پوشیدن در حین ورزش یا فعالیت های ورزشی طراحی شده اند، لباس های اکتیو نامیده می شوند. به عنوان مثال می توان به شلوار یوگا، شورت بسکتبال، گرمکن، دامن تنیس و سایر موارد مرتبط اشاره کرد.

اکسسوری accessory

به معنای وسیله ی جانبی است؛ در دنیای مد و فشن به تمام لوازم ثانویه که در کنار لباس های پوشیدنی استفاده می شود و جلوه زیبایی را به نمایش می گذارد که اکسسوری گفته می شود که حتی می تواند ایراد های یک لباس را بپوشاند.

سفارشی bespoke

اصطلاح سفارشی به لباس هایی اطلاق می شود که به درخواست آن شخص برای شخص خاصی ساخته می شود. الگوی ایجاد آیتم لباس برای فرد ساخته شده است. رایج ترین اقلام سفارشی کت و شلوار مردانه است.

کمد کپسولی capsule wardrobe

کمد لباس کپسولی شامل اقلام خاص لباس است که برای پوشیدن با هم در ترکیبات مختلف برای ایجاد ظاهری متفاوت طراحی شده اند. هنگامی که یک برند قطعات ترکیبی و مطابقت را تولید می کند که به گونه ای طراحی شده اند که بدون نیاز به اضافه کردن قطعات دیگر به جای یکدیگر استفاده شوند، این یک کمد لباس کپسولی است.

تاکسیدو tuxedo

تاکسیدو یک لباس کاملا رسمی و نسبتا کلاسیک است که بیشتر در مجالس خیلی رسمی مورد استفاده قرار می گیرد. این اصطلاح عموما برای استایل آقایان به کار گرفته می شود.

شرکتی corporate

پوشاک شرکتی برای پوشیدن در محیط های تجاری سنتی طراحی شده است. در درجه اول شامل کت و شلوارها و کت و شلوارهای مربوطه می شود که برای پوشیدن به عنوان کت و شلوار طراحی شده اند. قطعات به سبک های کلاسیک طراحی می شوند، با عناصری مانند عرض برچسب و برش شلوار، دامن و کت با مد روز تنظیم می شوند.

طراح designer

در اصطلاح مد، لباس طراح به پوشاک گران قیمت و آماده با نام تجاری طراح بر روی برچسب اشاره دارد. برای فروش در فروشگاه های خرده فروشی یا معادل آنلاین آنها به صورت انبوه تولید می شود. اینها معمولاً اقلام با کیفیت یا لوکسی هستند که سبک روز را منعکس می کنند.

استایل کژوال Casual style

به طور خلاصه به استایل هایی گفته میشود که در آن از آیتم‌هایی استفاده می شود که حالتی کلاسیک و رسمی ندارند و میتوان در تمام طول روز به راحتی از آنها استفاده کرد.

لباس شب eveningwear

اصطلاح لباس شب به لباس هایی گفته می شود که برای پوشیدن در مجالس رسمی شبانه، مانند مهمانی های کوکتل، توپ های خیریه، عروسی های شبانه و سایر مناسبت های مشابه طراحی شده اند. تاکسیدوها لباس شب مردانه رایج هستند. برای خانم‌ها، لباس‌های شب شامل لباس‌های مجلسی یا تاپ‌های تزئینی همراه با شلوارهای مجلسی است.

استایل گرانچ

استایلی که در آن نظم و هماهنگی لباس ها اهمیت چندانی ندارد گرانچ گفته می شود. این سبک برای افرادی که دوست ندارند وقت زیادی برای انتخاب و هماهنگ کردن لباس هایشان بگذارند مناسب است. گرانچ یک استایل شلخته محسوب می شود.

کت واک CATWALK در اصطلاحات مد و فشن

از نظر لغوی به معنای راه رفتن گربه می باشد اما به مدل هایی که روی استیج یا سکوی نمایش راه می روند گفته می شود. کت واک میتواند در یک فضای بسته مثل سالن های اجتماعات یا در محیط باز انجام شود. مترادف دیگر این اصطلاح RUNWAY است که دقیقا به همین معنا می باشد.

اوت کوتور haute couture

عبارت فرانسوی haute couture در انگلیسی به “مد بالا” ترجمه می شود. این اصطلاح برای اشاره به مدهای انحصاری بسیار پیشرفته و سفارشی برای استفاده کننده استفاده می شود. قطعات واقعی اوت کوتور، دست ساز هستند و در نوع خود بی نظیر هستند.

جونیورها juniors

کلمه جونیور برای لباس هایی استفاده می شود که برای دختران جوانی که سایز بچه ها بزرگتر شده اند اما هنوز برای سایزهای بزرگسالان آماده نیستند طراحی شده است. اندازه های جونیورها اعداد فرد هستند (3، 5، 7 و به بعد، با توقف در 15). آنها برای ارقامی برش داده می شوند که هنوز منحنی هایی ایجاد نکرده اند که در اندازه های از دست رفته به حساب می آیند.

misses

مدهای میس برای زنان بزرگسال طراحی شده است. اندازه‌های خانم‌ها اعداد زوج هستند، معمولاً از سایز دو تا 16 متغیر هستند، اگرچه برخی از خطوط شامل صفر و 18 می‌شوند. آنها در قسمت سینه و باسن نسبت به سایزهای نوجوانان جادارتر هستند، اما کمتر از اندازه‌های زنانه هستند.

سایز بزرگ oversize

لباس هایی که قرار است بسیار گشاد جا بیفتند، گفته می شود که سایز بزرگ هستند. شال‌ها و پرتاب‌ها اغلب به‌گونه‌ای طراحی می‌شوند که سایز بزرگی داشته باشند، مانند بسیاری از تی‌شرت‌ها، لباس‌های سبک muumuu و پوشش‌های کت و شلوار شنا.

petites

مدهایی که در دسته ریزه‌ها قرار می‌گیرند برای خانم‌هایی طراحی شده‌اند که قدشان 3/5 اینچ یا کمتر است. اندازه‌های آن‌ها شبیه به مد لباس‌های کوچک است، اما به‌طور متناسب تغییر می‌یابند تا قد کوچک‌تر خانم‌هایی که قدشان ریزه اندام باشد.

برگشت پذیر reversible

لباس هایی که طوری طراحی شده اند که هر دو طرف آن رو به بیرون بپوشند، برگشت پذیر هستند. معمولاً کاپشن‌ها برگشت‌پذیر هستند، اغلب با پارچه‌های دافع آب در یک طرف و فلانل در طرف دیگر. اقلام موجود در مجموعه کمد لباس کپسولی نیز گاهی قابل برگشت هستند و گزینه های بیشتری را برای پوشنده فراهم می کنند.

لباس ورزشی sportswear

کلمه ورزشی برای توصیف لباس‌های غیررسمی استفاده می‌شود که می‌توان آن را برای هر موقعیتی که نیازی به لباس رسمی یا حرفه‌ای نیست، پوشید. این شامل مواردی مانند شلوار خاکی، پیراهن های سبک پولو، پیراهن های دکمه دار و سایر موارد مشابه است.

vintage در اصطلاحات مد و فشن

لباس‌های قدیمی واقعی لباس‌هایی هستند که در دوره قبلی ساخته شده‌اند و هنوز آنتیک نیستند. قطعات قدیمی معمولاً به عنوان اقلامی بین 20 تا 99 سال توصیف می شوند. گاهی اوقات لباس‌های جدید به سبک قدیمی ساخته می‌شوند، به این معنی که ظاهر لباس‌هایی را که در دوره‌های زمانی قبلی ساخته شده‌اند، منعکس می‌کنند.

women’s

سایزهای زنانه برای زنانی طراحی شده است که نیاز به برش سخاوتمندانه تری نسبت به سایزهای خانم دارند. آنها معمولا با یک “W” بعد از اندازه زوج طراحی می شوند. بیشتر خطوط زنانه از 14 وات شروع می شود، اگرچه برخی از آنها کوچکتر شروع می شوند. برای مثال، خرده‌فروشی زنانه Lane Bryant معمولاً اندازه‌های 10 وات تا 32 وات را حمل می‌کند.

androgynous

در اصطلاحات مد و فشن لباس‌هایی که به گونه ای طراحی شده اند که جنسیت خنثی باشد، نشان دهنده سبک آندروژنی است. پوشاک ساخته شده در این سبک ظاهری منحصراً مردانه یا زنانه ندارند.

بوهو boho

در مد، استایل بوهو به شیوه‌ای آرام و آزاد برای لباس پوشیدن اشاره دارد. این شامل دامن ها یا لباس های بلند و روان و بلوزهایی به سبک دهقانی است. پارچه مدهای بوهو اغلب منجوق دوزی یا گلدوزی شده است.

کلاسیک classic

مدهایی که می توان آنها را کلاسیک توصیف کرد، ظاهرهای ساده ای هستند که بدون توجه به روند مد در آزمون زمان مقاومت می کنند. مدهای کلاسیک معمولاً به سادگی با تناسب نسبتاً متناسب بریده می شوند. قطعات کلاسیک با پارچه های با کیفیت در رنگ های خنثی ، اعم از یکدست و یا در الگوهای کم رنگ ساخته می شوند.

لباس کروز cruise wear

در اصطلاحات مد و فشن لباس کروز گاهی اوقات به عنوان لباس تفریحی شناخته می‌شود، لباس کروز شامل لباس‌های غیررسمی و ساحلی است که برای سفرهای دریایی یا تعطیلات استوایی مناسب است. پیراهن‌های هاوایی، لباس‌های ماکسی، صندل‌های کشویی و سایر لباس‌های فوق‌العاده آرام در این دسته سبک قرار می‌گیرند.

edgy

مد هیجان انگیز فراتر از ترندهای روز است تا پوشش ضرب المثل مد را تحت فشار قرار دهد. وقتی دامن‌های کوتاه مد روز هستند، یک طراح تند و تیز ممکن است مینی‌های کوچک تولید کند. وقتی پوشیدن جوراب شلواری زیر دامن های کوتاه مد است، ممکن است یک کمد تند دامن را کنار بگذارد و در عوض یک بلوز بلند را با جوراب شلواری ست کند.

فشن فوروارد fashion forward

سبک های مدی که هنوز محبوب نشده اند اما احتمالاً در آینده نزدیک این کار را انجام می دهند، مد پیشرو هستند. اینفلوئنسرها و ترندست ها اغلب به عنوان دارای سبک مد و فشن توصیف می شوند، زیرا استفاده از روش لباس پوشیدن آنها اغلب چیزی است که ظاهر را به مد روز تبدیل می کند. ظاهرهای عجیب و غریب مد هستند.

glam

مدی که می‌توان آن را به عنوان گلم توصیف کرد، معمولاً پر زرق و برق است و با رنگ‌های فراوان آراسته می‌شود. مخمل، پولک‌های پولک، مهره‌های درخشان، یقه‌های با برش فوق‌العاده کوتاه، پشتی‌های شیب‌دار و چکمه‌های رکابی تا بالای ران را در نظر بگیرید تا به تجسم ظاهر گلم کمک کنید.

preppy

سبک preppy ظاهری مجلل و در عین حال غیررسمی است که بازتابی از لباس مدرسه آمادگی است. تیپ‌های جذاب شامل شلوارهایی به سبک چینی است که با کفش‌های لوفر یا قایق‌ای و لباس‌های تنیس با کفش‌های تنیس Keds و جوراب‌های آرگیل ست می‌شوند.

پانک punk

سبک پانک بازتابی از موسیقی است که به همین نام دارد. این اغلب شامل شلوار جین پریشان یا پاره یا تکه تکه شده، کت های چرمی، لباس های تزئین شده یا تزئین شده با ناودانی یا زنجیر، و پیراهن های دکمه دار با آستین های بریده است.

اسپورت sporty

سبک مد اسپرت همه چیز در مورد لباس پوشیدن ساده با در نظر گرفتن راحتی است. این می‌تواند شامل لباس‌های اکتیو یا ورزشی، و همچنین اقلام غیررسمی‌تر (سارافون، شورت باری، شلوار جین، تی‌شرت و موارد مشابه) باشد.

مطالب دیگر را ببینید

ارسال دیدگاه