مصاحبه اختصاصی با تابش عسکری که از شرایط مدلینگ در کشور ترکیه می‌گوید

توسط سعید احمدی
مصاحبه تابش عسکری مدل ایرانی

تابش عسکری، مدل موفق و بین المللی کشور، زاده شمال ایران و دو سالی هست که به استانبول ترکیه مهاجرت کرده است. تابش عسکری می گوید: در ایران با خیلی از برندها کار کردم، ولی برای همکاری در استانبول میتوانم از این برندها: Sartores و EdwardMoriss Heer widman , Cameron Zigzal , Monotolivool, Trendyol, Hepsiburada ,Jeanmans, BN Hotels , Deltafarex , Saffran Champagne نام ببرم.

چطور وارد حرفه مدلینگ شدید و آیا کسی مشوق شما بود

من از سال 2014 ورزش حرفه‌ای رو انجام می‌دادم و در کنار اون فوتبال رو هم به‌صورت حرفه‌ای بازی می‌کردم. آن زمان یک منیجر من رو دید، و بابت کار مدلینگ به من پیشنهاد داد، منم به خودم گفتم چراکه نه، اما بعد از پیشنهادش دیگه اون رو ندیدم و پیگیری‌های منم برای پیدا کردن آن شخص بی‌فایده بود.

درهرصورت خودم تصمیم گرفتم در ایران به کلاس‌های آموزشی برم و علاوه بر یادگیری صحیح، تجربیات خودم رو نیز افزایش بدم، اما الآن که بهش فکر می‌کنم اون کلاس‌ها اصلاً اصولی نبود، اما در آن زمان به نظرم کار درستی بود. این روال طی شد تا رسیدم به جایی که حس می‌کردم باید با کمک عکاس‌ها یک تیم تشکیل بدیم.

به کمک همکارانم کار رو با تیزر آغاز کردیم و به همراه اون در ایران بسیار تلاش کردم تا به هدفم برسم، اما بازهم به در بسته خوردم و شاید این به دلیل نبود مارکت مناسب در ایران است، که خیلی از استعدادها رو از مسیر خارج میکنه. این نکته رو باید اضافه کنم که من عاشق وطنم هستم و روی سخنم با “مارکت مدلینگ” ایران هست.

فکر میکنید مدلهای ایرانی باید مهاجرت کنند تا پیشرفت کنند

از دید من و خیلی از عزیزانی که در این حوزه فعالیت دارند مطمینا مارکت ایران با کشورهای دیگر متفاوت است. مهاجرت بدون شک میتواند علاوه بر پیشرفت در خارج از کشور در ایران هم برای این عزیزان رزومه با کیفیتی را ایجاد کند. اما برای کسی که میخواهد مدلینگ را به صورت حرفه ای دنبال کند بد نیست در کشور های دیگر هم جستجویی داشته باشد، چون در کشور عزیزم ایران این حرفه به صورت نه چندان جالب دنبال میشود و همین امر باعث میشود تا شما به صورتی که دوست دارید پیش نروید و به دلیل وجود محدودیت ها، موانع زیادی برای شما ایجاد شود.

مشکلات مارکت مدلینگ ایران چیست

به خاطر نبود آموزش درست مدلینگ و نبود ایجنسی معتبر در ایران، نعداد مدل‌های داخل ایران انگشت‌شمار هستند و به خاطر اینکه برندها فکر می‌کنند باید از اینستاگرام مدل‌ها برای تبلیغاتشان استفاده کنند و همین امر باعث شده تا بزرگ‌ترین مشکل برای مدل‌های تازه وارد و با استعداد پیش بیاد. به خاطر همین رقابت بین مدل‌های حال حاضر رو کم کرده و همه از اعتبارشون در این صنعت برای تبلیغات استفاده می‌کنند.

چرا ترکیه رو برای مهاجرت انتخاب کردین و آیا تنها شغل شما مدلینگ یا در کنار اون فعالیت دیگه ای دارید

به نظر من کشور ترکیه و مخصوصاً شهر استانبول سکوی پرتاب مناسبی است، اما خب به دلیل اینکه اینجا رقابت زیاد هست و بیشترین مدل‌های فعال روسی و اوکراینی هستند، سختی‌های خودش را به همراه دارد. ولی خب در همه جای دنیا رقابت وجود دارد و من هر روز در حال تلاش کردن هستم تا به خواسته‌هایم دست پیدا کنم.

در مورد قسمت دوم سوالتون هم باید بگم که: علاوه بر مدلینگ کار تیزر تلویزیونی هم انجام میدم و در سریال هم حضور دارم. در کنار شغل‌هایی که بهش اشاره کردم مربیگری ورزشی رو برای مدل‌های خارج از آژانس تبلیغاتی خودم انجام میدم. در این قسمت جا داره که در مورد آژانس تبلیغاتی خودم هم صحبت کنم، که رسالت اون سرویس‌دهی و هدایت مدلهای خوب کشورمان به مسیر درست است.

از اونجایی که مدل‌های ما پتانسیل بالایی دارند من تصمیم گرفتم با توجه به شرایط نا مناسب مدلینگ در ایران به این عزیزان و استعدادهای مد ایران کمک کنم تا مسیر درست را طی کنند.

آیا می‌توانید مدل‌های مستعد را به دنیای مد معرفی کنید

قطعاً در آینده و از طریق آکادمی خودم که متعلق به فارسی‌زبانان علاقه‌مند هست، این اطلاع‌رسانی را انجام میدهم چون در حال حاضر در حال برنامه ریزی‌های تکمیلی آن هستیم و به‌زودی خبرهای خوبی در راه خواهد بود. در ادامه صحبتم باید این نکته را اضافه کنم که حرفه مدلینگ اصلاً کار آسانی نیست و شرایط خاص خود را می‌طلبد.

ورود به دنیای مدلینگ به زیبایی و مواردی از این دسته مربوط نیست و همین‌که استانداردهای معمول و پتانسیل را داشته باشند می‌توانند به خواسته‌هایشان دست پیدا کنند.

در مورد اهمیت پورتفولیو بفرمایید و چگونه یک عکاس فشن برای تهیه پورتفولیو انتخاب کنیم

پورتفولیو در ایران آن‌چنان معنی ندارد، چون قبلاً هم گفتم شرایط مدلینگ در ایران بسیار متفاوت است و از دید من پورتفولیو همان اینستاگرام در ایران است. اما اینجا و در کشورهای دیگه باید حتماً یک پورتفولیو با کیفیت داشته باشید تا با شما همکاری داشته باشند.

من از سال 2014 تا کنون 4 پورتفولیو آپدیت کردم، چون پورتفولیو مدل باید بروز باشد. تعدادی از این تصاویر باید بسیار ساده و بدون میکاپ و بدون پوز مدلینگی باشد. اگر مهارتی دارید باید در این پورتفولیو به نمایش بگذارید و به‌عنوان‌مثال: اگر ورزشکار هستید، باید حرکات ورزشی را بتوانید به خوبی در تصویر به نمایش بگذارید، که می‌تواند امتیاز مثبتی برای شما باشد.

در پاسخ به قسمت دوم سوالتون: به نظر من عکاس‌های خیلی خوبی در ایران داریم که کارشان بسیار با کیفیت است، اما باید اطلاعاتی در مورد پورتفولیو در اختیارشان قرار بدیم، که این عزیزان هم در جریان کار قرار بگیرند تا خروجی کار مطلوب باشد.

مطمئناً هرکسی پورتفولیو خاصی میخواد و باید اختصاصی برای اون شخص باشه که من سعی کردم در این آکادمی به این موضوع بپردازم و این مشکل رو برطرف کنم.

در مورد آژانس تبلیغاتی خودتون بفرمایید و رسالت این آژانس چیست

رسالت آکادمی ما، کمک به جوانان با استعداد ایرانی، برای دیده شدن است، که با تیمی بسیار قدرتمند تمام نیازهای یک مدل برای یادگیری اصول کار را بر طرف می‌کنیم. رسالت آژانس ما تولید محتوای حرفه‌ای برای برندها است که این مسئله فقط به آژانس تبلیغاتی ختم نمی‌شود و خیلی گسترده‌تر و بزرگ‌تر است.

علاوه بر موارد بالا، خدمات سئوی سایت، تولید محتوا و طراحی اپلیکیشن، برای برندها انجام میدیم و در کنار این موارد مدل‌های با استعداد را نیز جذب می‌کنیم. از اونجایی که من بر این باور هستم که ایرانی‌ها در این موضوع بسیار با استعداد هستند و پتانسیل بالایی دارند. قصد دارم این مسیر را برای این استعدادهای کشور هموار کنم تا ما هم در دنیای مد حرفی برای گفتن داشته باشیم.

در مورد دستمزدتون در کشور ترکیه صحبت کنید و به عنوان مثال برای یک روز همکاری چه پیشنهاداتی به شما داده میشود

مطمینا این مبلغ با توجه به شرایط کاری و برند متفاوت است و نمی‌توان یک مبلغ ثابت را عنوان کرد، اما به‌عنوان‌مثال: اینجا برای یک عکاسی و برای شروع کار حتی 500 لیر هم دیده‌ام که پرداخت می‌کنند، این مقدار برای شروع کار یک مدل آماتور میتونه مناسب باشه. اما بازم تأکید میکنم این مبالغ برای ابتدای کار هست و به‌مرورزمان این مبالغ به دلار تبدیل میشه و معمولاً در معمولی‌ترین حالت ممکن از 100 دلار شروع و تا 1000 دلار هم ادامه داره که مبلغ مناسبی هست.

بعضی از ایجنسی‌ها شوتینگ سه روزه دارند، به‌طور مثال: با شما قراردادی کار می‌بندند و می‌گویند این سه روز 15000 لیر، این 2 روز به همراه این آپشن‌ها: مثلاً برای کمپین هتل 3 روز + پرواز رفت برگشت + ترنسفر و تمام‌کارهایمان بر عهده آنهاست و همراهش 2000 دلار دستمزد پرداخت می‌کنند. در ابتدا گفتم همه چیز به شرایط و سطح کاری شما داره و بدون شک هرچه بیشتر فعالیت کنید درآمد بیشتری خواهید داشت.

روال مراقبت های پوستی و مو شما چگونه است و ازاهمیت ورزش در حرفه مدلینگ صحبت کنید

مراقبت‌های پوستی و مو جزء مهم‌ترین‌ها مواردی است که یک مدل باید بهشون بپردازه و اهمیت بده، چون با انجام دادن این موارد شما بر روی خودتون سرمایه‌گذاری می‌کنید و مطمئناً در این حرفه امتیاز بالایی محسوب می‌شود. اما خب نمی‌توان از اهمیت ورزش و تناسب‌اندام چشم‌پوشی کرد، چون مدل باید به تناسب‌اندام خودش اهمیت بده و استایل بدنی خودش را حفظ کنه.

داشتن یک بدن مناسب آپشن فوق‌العاده‌ای برای دیده شدن و همکاری با برندها و ایجنسی ها محسوب می‌شود. ورزش به تنهایی خیلی مهم است و اصلاً ورزش برای سلامتی و زندگی سالم نقش مهمی ایفا می‌کند، پس شما باید همیشه ورزش را در اولویت برنامه‌های روزانه خود قرار بدید.

نظر شما در مورد رسانه و مجله ایران مدلینگ

من صفحه اینستاگرام ایران مدلینگ و وب‌سایتتان را مطالعه کردم و ازنظر من روش کاریتون خیلی قوی است، اما میتونید حرفه‌ای‌تر باشید و با اشخاصی که در کار خودشان حرفه‌ای هستند مصاحبه کنید. من در مورد قسمت مدل‌ها نیز انتقاداتی داریم که به نظر من بعضی از این مدل‌ها فقط علاقه‌مند هستند و نمی‌توانند در لیست مدل‌ها قرار بگیرند.

مجله ایران مدلینگ در پایان از جناب تابش عسکری برای احترام به همراهان مجله ایران مدلینگ و پاسخگویی به سؤالات مجله ایران مدلینگ، کمال تشکر و قدردانی را دارد و برای این عزیز بهترین‌ها را آرزومند است.

مطالب دیگر را ببینید

ارسال دیدگاه