مصاحبه اختصاصی با میگل ترابی مدل بین المللی کشور که از شرایط ورود به حرفه مدلینگ در اروپا می‌گوید

توسط سعید احمدی
میگل ترابی مدل زن ایرانی مصاحبه اختصاصی

میگل ترابی حدود یازده سال است که در حیطه مدلینگ فعالیت دارد. میگل ترابی فعالیت خود را از سال ۲۰۱۱ در ایران آغاز کرد و پس از آن به دبی مهاجرت کرد تا مسیر خود را ادامه دهد و درنهایت به کشور آلمان مهاجرت کرد. میگل ترابی در طی این ۱۱ سال با برندهای زیادی کارکرده است.

میگل عزیز می‌گوید: متأسفانه اسم همه آنها را یاد نمی‌آید؛ ولی تا حدی سعی می‌کنم از زمانی که به‌صورت حرفه‌ای و اینترنشنال که برمی‌گردد به سال‌های ۱۵-۲۰۱۴ به بعد و در دبی شروع کردم، نام ببرم که با چه برندهایی کار کردم.

نسکافه اولین برندی بود که من با آن فعالیتم را به‌صورت اینترنشنال در دبی شروع کردم و با هفته‌های فشن لیگ و فشن فوروارد با طراحان متفاوت (در دبی) و کازار، ونِه، وکس، زارا، بی‌ام‌وِ، ایوا اُکیر، کونو و پالاس از برندهای هستند که من در آلمان با آنها فعالیت کردم. با تعدادی از طراحانی که از برندهای بومی و طراحان بومی در آلمان هستند هم در فشن شوها حضور داشتم.

از مجلاتی که تصویر میگل ترابی در آنها چاپ شده است می توان به: 

  • Beautymutt magazine
  • Goji magaxine
  • Mover magazine
  • Red hot monde magazine
  • Imirage magazine
  • Element magazine
  • Stylecrouz magazine
  • Gmaro magazine 

اشاره کرد.

از مسیر ورود به این حرفه در ایران بفرمایید و چرا مهاجرت کردین

زمانی که من کار مدلینگ را شروع کردم، باید بگویم که خیلی از افراد بودند که به من می‌گفتند تو مناسب این بخش و حیطه نیستی و به درد این کار نمی‌خوری. با توجه به اینکه خیلی علاقه و دوست داشتم که در این حیطه فعالیت کنم، تلاش‌های زیادی کردم.

با مزون‌ها، با طراحانی که در ایران فعالیت داشتند کار کردم و پس از چند سال احساس کردم که آن چیزی را که می‌خواهم در ایران به دست نمی‌آورم. خیلی آن را فراتر می‌دیدم و یک جورایی برای من ایران انگار کوچک شده بود. برای ایجنسی‌های امارات اپلای کردم و به‌صورت آنلاین تابیده گرفتم. از من خواستند که حضوری به امارات بروم و بعد از اینکه حضوری رفتم از ۱۰ ایجنسی که اپلای کرده بودم، ۷ تا تأیید نهایی را به من دادند و شروع به کار با ایجنسی‌ها کردم.

در مورد اینکه گفتید چرا مهاجرت کردم یا چطور شد، باید بگویم که به خاطر اینکه من فعالیتم به‌صورت بین‌المللی و اینترنشنال شده بود و شرایط آنهایی که خارج از ایران کار می‌کند با افرادی که داخل ایران فعالیت می‌کنند فرق می‌کند. می‌دانستم ممکن است برای من مشکلاتی ایجاد کند و قطعاً هم مشکلاتی را ایجاد می‌کرد تصمیم گرفتم به اروپا مهاجرت کنم. دوست داشتم اروپا را هم امتحان کنم و ببینم که آیا در اروپا هم می‌توانم برای خودم معروف یا موفق بشوم یا خیر.

شرایط ورود به این حرفه در اروپا به چه صورت هست؟ و ملاک اصلی اروپایی ها برای انتخاب مدل رو بفرمایید

در مورد شرایط این حرفه در اروپا باید بگویم که رقابت در آنجا خیلی زیاد است و شرایط مدلینگ در اروپا خیلی سخت‌تر از کشورهایی مثل آمریکا، استرالیا یا کانادا است. متأسفانه من زمانی که آمدم به اروپا، کاملاً مهاجرت کردم و در اینجا زندگی می‌کنم، متوجه شدم که شما در آمریکا خیلی بهتر می‌توانید موفق شوید و شرایط برای شما خیلی مناسب‌تر هست.

اما در اروپا سخت‌گیری بیش از اندازه، شما را تا حدودی عقب می‌اندازد. شما باید با ایجنسی‌هایی که در اروپا هست، حالا در هر کشوری که می‌خواهید زندگی، فعالیت یا رجیستر کنید و باید این را هم بگویم شما باید حتماً اروپا زندگی کنید. نمی‌شود مثلاً در یک کشور دیگر مثل ایران باشید و در تمام مدت در رفت و آمد داشته باشید.

حتی برای ما که در این کشور زندگی می‌کنیم، اگر در یک شهر دیگر همکاری داشته باشیم باید ۵ یا ۶ ساعت در راه باشیم یا هواپیما سوار شویم، و این یک مقدار شرایط را برای من دشوار می‌کند؛ ولی باز هم قطعاً آسان‌تر از بچه‌هایی است که در خاورمیانه یا در آسیا هستند و می‌خواهند برای اروپا اقدام کنند و باید حتماً آنجا زندگی کنند.

ملاک‌هایی که ایجنسی‌ها مدلینگ در نظر می‌گیرند، یک، سن برای آنها حائز اهمیت است. البته این را بگویم که ایجنسی گاهی اوقات مدل را مجبور می‌کند که درباره سنش دروغ بگوید. مثلاً اگر زیر ۱۸ سال هست، چون شما زیر ۱۸ سال نمی‌توانید اینجا فعالیت کنید و در مدلینگ غیرقانونی است، شما باید بالای ۱۸ سال باشید.

ایجنسی به مدل می‌گوید دروغ بگو و بگو مثلاً ۱۹ سالت است یا اگر شما سن بالاتری دارید به شما می‌گویند باید دروغ بگویید و بگویید سن پایین‌تری دارید. متاسفانه سن اینجا ملاک است و رنج قدی که می‌پذیرند ۱ متر و ۷۳ سانتی‌متر به بالا است. حالا بستگی دارد آن ایجنسی اینترنشنال یا بومی باشد. سایزها ۳۴ و ۳۶ یعنی کاملاً لاغر و یک سری اندازه‌های مخصوص برای اندام بالایی تعیین‌شده است. همین‌طور وزن شما خیلی مهم است.

نژادپرستی را هم ما تا حدودی می‌بینیم. من یک سال و نیم است که کاملاً از ایران مهاجرت کردم و باید بگویم که دوستانی که چند سال در اروپا فعالیت می‌کنند، قطعاً این نژادپرستی‌ها را زیاد دیدند. ما زمانی می‌توانیم موفق شویم که کانکشن پیدا کنیم. دوستانی که در اروپا موفق شدند قطعاً کانکشن پیدا کردند، چون شما هر جا که کانکشن داشته باشید قطعاً به آن موفقیت می‌رسید؛ ولی خب ما در اروپا خیلی بیشتر به این کانکشن نیاز داریم تا بتوانم در کستینگ‌ها حضور داشته باشم یا تأیید شویم یا یه جورایی ارتباطی داشته باشیم که ما را به دیگر کلاینت‌ها معرفی کنند.

در مورد سالن زیباییتون در آلمان صحبت کنید و چرا سالن زیبایی رو برای کسب و کار انتخاب کردین

در مورد سالن زیبایی‌ام، واقعیتش من می‌دانم قطعاً تا آخر عمرم نمی‌توانم کار مدلینگ را انجام بدهم. من در ایران هم که بودم آژانس مدلینگ داشتم و هنوز هم دارم. شما باید سوپر مدل باشید تا بتوانید، این شغل اصلی شما باشد و کسی که سوپر مدل نباشد اگر تمام هزینه‌هایش را خودش در اروپا می‌خواهد بدهد، یعنی اجاره خانه، تمام هزینه‌های آب، برق، گاز و خورد و خوراک یا هر چیزی که شما فکرش را می‌کنید. ماشینی یا خانه و هر چیزی که می‌خواهد داشته باشد، قطعاً مدلینگ نمی‌تواند شغل اصلی ما باشد.

درسته، حقوق یک سری از برندها و یک سری از طراح‌ها نسبتاً معروف و به نام، دستمزدهای خوبی می‌دهند. اما شما باید یک شغل اولی داشته باشید، چون چیز روتینی نیست که خیالت راحت باشد هر ماه مثلاً این مقدار یورو در حسابت هست. ممکن است یک ماه ۵ هزار یورو درآمد داشته باشید و ممکن یک ماه هزار یورو، ۸۰۰ یورو یا حتی ۷ هزار یورو داشته باشید. یک جورایی به این بستگی دارد که تو چقدر پرکاری و چقدر چهره تو موردپسند قرار می‌گیرد و این را باید بگویم که در اروپا جوری نیست که همیشه از یک فرد استفاده شود.

همین عوامل باعث شد که من سالن زیبایی‌ام را در آلمان راه‌اندازی کنم و جدیدترین دوره متد روز آمریکا را وارد آلمان کنم. به خاطر اینکه دیدم در آلمان نیست و ترجیح دادم اولین نفری که در آلمان این بخش سالن زیبایی را فعال می‌کند من باشم. این سالن زیبایی من در مورد احیای مو و صافی مو است که جدیدترین متد محسوب می‌شود و در اصل کار ما احیای مو است. چون خودم مدل هستم؛ خیلی برایم مهم بود که سلامت پوست و مو جزو اولویت‌ها باشد، پس اولویت سالن زیبایی که من راه اندازی کردم مانور بیشتر روی مو است.

تفاوت دستمزد اروپا و امارات چقدر و شما در اروپا برای یک همکاری چقدر دستمزد میگیرید

در مورد دستمزد باید بگویم که به نوع ارتباط شما به صورت مستقیم یا از طریق ایجنسی بستگی دارد. بدون شک هر ایجنسی متفاوت است؛ اما اصولاً بین ۲۰ تا ۲۳ درصد از دستمزد شما را ایجنسی برمی‌دارد. بعضی از ایجنسی ها مالیات را از دستمزد کم نمی‌کنند. مثلاً خود من باید آن‌را بدهم؛ ولی بعضی از ایجنسی‌ها هم خودشان کسر می‌کنند.

ولی باید بگویم که از ۷۰۰ یورو شروع می‌شود تا ۱۱ هزار یورو و بستگی دارد که حالا آن چه عکاسی است یا چه تی‌وی‌سی هست. برای فیلم کوتاه است یا برای موزیک ویدیو یا ویدیوی تبلیغاتی و یا عکاسی است. مثلاً چند وقت پیش من یک عکاسی برای یک برند گلف انجام دادم، که ۲ هزار و ۵۰۰ یورو دستمزد آن بود.

اما من دستمزدهای امارات را بیشتر دوست داشتم. من حتی برای یک میکاپ آرتیست که مدل می‌خواست و می‌خواست تبلیغات سالن زیبایی خودش را انجام دهد، هزار درهم یا هزار درهم به بالا دریافت می‌کردم. حتی برای یک فوتو شوتی که لب ساحلی بود ۱۵ هزار درهم دستمزدم بود؛ ولی اینجا برای عکاسی‌های ساحلی ۲ هزار یورو دستمزد می‌دهند.

شاید بخواهیم یورو را به درهم یا درهم را به یورو تبدیل کنیم. قطعاً خب یورو خیلی بالاتر است؛ اما برای داخل آن کشور اگر بخواهیم حساب کنیم، من دستمزدهای امارات را خیلی بیشتر دوست داشتم. شاید در فکرم باشد که بعدازاینکه پاسپورت آلمانی‌ام را گرفتم دوباره به دبی برگردم.

هنرجوهایی که به این حرفه معرفی کردین الان در چه سطحی هستند

باید بگویم من ۵ سال است که آژانس مدلینگ دارم و تا الان بالای ۴۰۰ هنرجو داشتم. هنرجویانی که به‌صورت استاندارد، با توجه به چیزی که در اروپا می‌دانم و با آن دست‌وپنجه نرم می‌کنم، آموزش داده‌شده‌اند. از آنها عکاسی می‌شود و پورتفولیو برای آنها تهیه می‌شود.

لینک‌های کاری به آنها داده می‌شود که بتوانند کسب درآمد کنند و جذب کار بشوند. ما بیشتر آمدیم این آژانس مدلینگ را برای افرادی گذاشتیم که وضع مالی خوبی ندارند ولی مستعد هستند. می‌دانم دوستان عزیز دیگری هستند که آموزش می‌دهند و اطلاع دارم که هزینه‌های خیلی بالایی می‌گیرند. اما من در اروپا زندگی می‌کنم و ریال ایران خیلی تفاوتی برای زندگی من ایجاد نمی‌کند.

این هزینه‌ها بیشتر هزینه‌ای هست برای عکاسی خودِ بچه‌ها. یعنی داخل خود ایران برای تیم آژانس مدلینگی که من دارم، صرف می‌شود. یک جورایی من ترجیح میدهم اسمم بیشتر برند شود و پول خیلی برایم اهمیت ندارد. تا الآن هنرجوهایی زیادی داشتم که در ایران فعالیت دارند و هنرجویانی دارم که خارج از ایران در ترکیه و امارات فعالیت دارند. چه دختر و چه پسر، چون هم دخترها و هم پسرها را آموزش می‌دهم. این باعث خوشحالی و افتخار من است که می‌بینم هنرجویانم این‌قدر پیشرفت کردند و وقتی از آنها می‌پرسند، می‌گویند، بله زیر نظر میگل خانم (آموزش دیدم).

این برای من یکی از اتفاقات خیلی خوب است که اسم من می‌آید و برند می‌شود. بستگی به هنرجو دارد که در چه سطحی قرار می‌گیرد. برای فعالیت وقتی احساس کنم هنرجو خیلی سطحش بالا رفته قطعاً خارج از کشور مثل مالزی، هند یا امارات را به او معرفی می‌کنم و به او می‌گویم برای خارج از کشور چیکار کند. یک سری هم از عزیزان هم برای داخل کشور بیشتر مناسب هستند. چون هر کشوری استانداردهای خاص خودش را دارد.

آیا شما میتونید افراد مستعد رو برای همکاری به برندها معرفی کنید

در سؤال قبلی گفتم که بله افراد مستعد را ما برای برندها معرفی می‌کنیم. مثلاً لینک‌های کاری به آنها داده می‌شود و این لینک‌های کاری شامل تیزرهای تبلیغاتی، بازی در موزیک ویدیو، حالا عکاسی برای ژورنال، کاتالوگ، اینستاگرام، برای وب‌سایت و حتی بازی در فیلم یا سریال یا هر چیزی که شما فکر کنید. ما لینک‌های کاری آن را داریم و به بچه‌ها داده می‌شود تا هر کسی در آن شاخه‌ای که بیشتر به آن علاقه دارد یا حتی بیشتر در آن استعداد دارد را خودش پیدا می‌کند، متوجه می‌شود و می‌تواند پیشرفت کند.

فکر میکنید بهترین همکاری شما که باعث شده بهتر دیده بشید با کدوم برند بوده

خب من با برندهای زیادی کارکردم. نمی‌توانم بگوییم که کدام یک باعث شده من بهتر دیده بشوم؛ ولی من با برند یاری کارکردم که باعث شد یک شبکه بین‌المللی خارجی فارسی‌زبان من را نشان داده و یک جورایی برای من نقطه عطفی بود. چون باعث شد خیلی‌ها من را در آن شبکه ببینند و با من آشنا شوند و من این را خیلی دوست داشتم.

به عنوان کسی که در سطح بالایی از حرفه مدلینگ فعالیت دارد یک نقشه راه در اختیار علاقه مندان قرار بدید

اول باید سعی کنید آموزش ببینید و سعی کنید زیر نظر افرادی که مدل‌های حرفه‌ای هستند آموزش ببینید. آموزش دیدن چیز بدی نیست. اینکه می‌گویند بروید با یک عکاس کانکت شوید، این اصلاً درست نیست. یعنی شما از اول، راه را دارید کج می‌روید. ازنظر من اینکه شما همه چیز را اول درست یاد بگیرید و بعد عکاسی کنید، بسیار بهتر است.

این را بگویم که سوشیال مدیا خیلی کمک کرده. اینکه شما در تیک تاک، یوتیوب، اینستاگرام، فیس‌بوک یا در هر اپلیکیشنی که مردم در آن فعالیت دارند می‌توانید خودتان را پرزنت کنید و با عکس‌هایی که دارید، ایجنسی‌ها و طراحان را تگ کنید.

برای ایجنسی خارج از کشور پورتفولیو شما ملاک نیست. اول یک عکس پولاروید یا اسنپ شات می‌خواهند. یک عکس خیلی معمولی و ساده بدون میکاپ، با نور کاملاً واضح، با یک بک‌گراند سفید و بدون هیچ ادیتی. اگر جذب بشوند و آن خاص بودن را در شما ببیند، قطعاً می‌گویند خوب حالا رزومه حرفه‌ای‌تان را بفرستید ببینم به چه صورت است.

نظر شما در مورد مجله ایران مدلینگ و یک پیام برای مخاطبان این مجله

من خوشحالم که با مجله ایران مدلینگ آشنا شدم و صحبت کردم. واقعاً ممنونم از لطفی که به من داشتید و پیامی که برای مخاطبین این مجله دارم، این است که: برای هر چیزی که علاقه دارید و هر چیزی که دوست دارید؛ حتماً، حتماً، حتماً تلاش کنید و دنبالش کنید و از آن دست نکشید. کسانی شکست‌خورده هستند که زمین می‌خورند و ادامه نداند.

ما به آن افراد می‌گوییم شکست‌خورده؛ ولی کسانی که موفق شدند همان افرادی هستند که زمین خوردند و دوباره بلند شدند و شکست را نپذیرفتند. من در این حیطه، چه در مورد اینکه خودم بخواهم وارد حیطه مدلینگ شوم و چه حتی شروع به آموزش مدلینگ بکنم افراد زیادی بودند که من را نقد کردند و برای من مشکلات روحی و مشکلات شغلی ایجاد کردند اما من با وجود شرایط خیلی بدی که داشتم؛ بازهم با تمام وجودم تلاش کردم و می‌توانم بگویم از خدای خودم تشکر می‌کنم چون کاملاً به وجودش اطمینان دارم و بارها معجزه او را در زندگی‌ام دیدم.

به چیزهای که خواستم تا حدودی رسیدم؛ ولی قطعاً جای پیشرفت دارم و من هم عطش زیادی دارم برای آن موفقیت‌های که در ذهنم است. فقط می‌توانم این را بگویم که هیچ‌وقت از چیزی که می‌خواهید دست نکشید، هر جوری که شده دنبالش کنید و هر دری را که می‌شود بزنید تا بالاخره باز شود.

مطالب دیگر را ببینید

ارسال دیدگاه