بازیافت الیاف و منسوجات می‌تواند انقلابی در مد ایجاد کند

توسط سعید احمدی
بازیافت الیاف و منسوجات می‌تواند انقلابی در مد ایجاد کند

الیاف تجدید پذیر، نسل بعدی ساختار لباس در مد خواهند بود و این تغییر به‌واسطه جلوگیری از آلاینده‌ترین صنعت جهان، در برابر محیط‌زیست محسوب می‌شود. مطالعات دانشمندان و متخصصان نشان می‌دهد، که صنعت مد تقریباً 10 درصد از انتشار گازهای گلخانه‌ای در جهان را عهده‌دار است، و همین آمار و ارقام باعث شده تا متخصصین وارد عمل شوند و از این آلایندگی مخرب جلوگیری کنند.

پلی استر

در سال 2017، سازمان جهانی “Textile Exchange”، برخی از بزرگ‌ترین خرده‌فروشان و مارک‌های جهان را به چالش کشید، تا آنها نسبت به پلی‌استر اعتماد خود را افزایش دهند و از این ماده در محصولات خود استفاده کنند. شرکت‌هایی ازجمله آدیداس، Gap و H&M تلاش کردند، تا در سال 2020، 20 درصد استفاده از پلی‌استر را در محصولات خود افزایش دهند.

پوشاک ساخته شده از بطری های پلاستیکی

بازیافت الیاف و منسوجات می‌تواند انقلابی در مد ایجاد کند

پلی‌استر بازیافت شده، بیشتر از بطری‌های پلاستیکی بازیافتی نشأت می‌گیرد. فقط در ایالات‌متحده سالانه 35 میلیارد بطری دور انداخته می‌شود. تجزیه پلاستیک در محل دفن زباله تا 1000 سال طول می‌کشد و به همین دلیل مبتکران شرکت “ECOsense” برای تبدیل پلاستیک به الیافی که جنس آن از 100 درصد بطری‌های پلاستیکی ساخته می‌شود، وارد عمل شدند. این شرکت می‌گوید: فرایند رنگ‌آمیزی این محصول به هیچ‌یک از آب‌ها یا مواد شیمیایی سختی که اغلب در رنگرزی یافت می‌شود، نیاز ندارد.

مطالب دیگر را ببینید

ارسال دیدگاه