قوانین 5 کشور مطرح جهان برای مقابله با فعالیت مدلهای لاغر

توسط سعید احمدی
قوانین 5 کشور مطرح جهان برای مقابله با فعالیت مدلهای لاغر

چند سالی است که بحث‌های زیادی در مورد استفاده از مدل‌های خیلی لاغر اندام وجود دارد. منتقدان می‌گویند حضور مدل‌های خیلی لاغر علاوه بر ایجاد ذهنیت اشتباه نسبت به‌تناسب اندام، می‌تواند به روحیه افرادی که اندام تراشیده ندارند، ضربه وارد کند. پس از کش‌وقوس‌های فراوان بالاخره ۵ کشور قوانینی وضع کردند که بتوانند از ورود و فعالیت این مدل‌های لاغر اندام جلوگیری کنند.

شرایط مدل های لاغر اندام در فرانسه

قانون منع استخدام مدل‌های بسیار لاغر در فرانسه در ماه می سال 2017 اجرایی شد. مدل‌ها موظف به ارائه گواهی سلامت هستند، که ثابت کنند شاخص توده بدنی آنها مناسب است.

در صورت تخطی از قانون، شرکت‌ها ممکن است تا ۷۵۰۰۰ یورو جریمه شوند یا روسای آن تا شش ماه زندانی شوند. وزارت بهداشت فرانسه می‌گوید هدف از تغییرات در قوانین، مبارزه با آرمان‌های غیرقابل‌دسترس، زیبایی است.

مدل های لاغر اندام در اسپانیا

اسپانیا اولین کشوری بود که در سال ۲۰۰۶ استفاده از مدل‌های بسیار لاغر را ممنوع کرد و موجی از شوک را در سراسر دنیای مد ایجاد کرد. انجمن طراحان مد اسپانیا تصمیم گرفت مدل‌های کم‌وزن را دور بزند و با آنها همکاری نکند.

تقریباً یک‌سوم مدل‌ها در اولین سالی که این قانون وضع شد از حضور در کت واک منع شدند. اسپانیا اکنون مدل‌های بسیار لاغر را از حضور در فشن شوهای مادرید منع می‌کند.

برخورد کشور ایتالیا با مدلهای لاغر اندام

ایتالیا نیز خیلی سریع راه اسپانیا را دنبال کرد و برای مقابله با فعالیت مدل‌های دچار اختلال غذایی و زنان فوق‌العاده لاغر، آنها را از نمایش مد در میلان منع کرد. در این کشور ارایه گواهی سلامت و همچنین گواهی شاخص توده بدنی الزامی است. حداقل سن مدل برای حضور در فشن شوها در کشور ایتالیا 16 سال تعیین‌شده است.

در کشور دانمارک به چه صورت است

دانمارک هیچ قانون رسمی در مورد مدل‌های لاغر تصویب نکرده است اما، منشور اخلاقی مد را معرفی کرده است که توسط موسسه مد این کشور و هشت آژانس مدلینگ برتر تهیه‌شده است.

آژانس‌هایی که در منشور ثبت‌نام می‌کنند، باید برای همه مدل‌های زیر ۲۵ سال یک معاینه پزشکی سالانه ترتیب دهند و در عکاسی و رویدادهای دیگر غذای با کیفیت و مقوی تهیه کنند و به مدل‌های خود در ابتدای حضور در پروژه، دستمزد توافق شده را پرداخت کنند.

قوانین کشور آمریکا برای مدلهای لاغر اندام

ایالات‌متحده آمریکا هیچ قانون رسمی در مورد مدل‌های کم‌وزن و لاغر ندارد، اما در سال ۲۰۰۷ یک طرح بهداشتی را برای محافظت از افرادی که در صنعت مد کار می‌کنند، راه‌اندازی کرد.

شورای طراحان مد آمریکا از کسانی که در حوزه مد کار می‌کنند می‌خواهد یاد بگیرند که چگونه علائم اولیه اختلالات غذایی را تشخیص دهند و به دنبال آن تا درمان نشدن مدل موردنظر، اجازه فعالیت را از او بگیرند. در کشور آمریکا اجازه فعالیت در حوزه مدلینگ از سن ۱۶ سالگی تعیین‌شده است.

مطالب دیگر را ببینید

ارسال دیدگاه