ستاره میران در مصاحبه با مجله ال عرب

توسط سعید احمدی
ستاره میران طراح لباس ایرانی

لباس‌های او ابزاری برای انتقال فرهنگ و هنر ایرانی به تمام جهان است. ستاره میران از چشمه‌های مینیاتور و نقوشی که قالی‌های معروف ایرانی را زینت می‌دهد و از خلاقیت‌های درخشان خود برای طرح های لباس الهام میگیرد. ال عرب در این گفت و گو قصد دارد تا به دنیای پر از زیبایی و میراث اصیل ایرانی نزدیک شود. از دوختن ، طراحی برش های هندسی با الهام از اوریگامی (هنر تا کردن کاغذ) تا نقاشی های گلدوزی شده روی پارچه که منحصراً در آتلیه او انجام میشود.

ستاره میران کیست

ستاره میران طراح لباس موفق ایرانی متولد سال 1369 در تهران است و در تنبور دوزی تسلط و مهارت خاصی دارد. طرح های بانو ستاره میران توسط افرادی همچون Sofia Resing مدل برزیلی، الناز گلرخ، دنیا دادرسان و مگان پورمر (مجری و بازیگر ایرانی) پوشیده شد. بانو میران صاحب دو آتلیه است که یکی در زمینه خیاطی و دیگری در زمینه گلدوزی فعال هستند.

در مورد شروع زندگی کاری صحبت کنید

اشتیاق من به مد از کودکی شروع شد، چون در یک خانواده هنری درجه یک بزرگ شدم. پدر، عمو، خاله و مادربزرگ مادری ام همه پارچه های دست ساز می فروختند که باعث شد من در اوایل عاشق پارچه و بافتنی شوم. بعد از پایان تحصیلاتم در رشته معماری از دانشگاه لیم کوک وینگ مالزی ، به ایران برگشتم و دوره کوتاهی رو در رشته طراحی مد گذراندم و چون به این حرفه عشق و علاقه داشتم، با پشتکار موفق شدم برند خود را تأسیس کنم که حدود 9 سال از آن زمان میگذره.

اما چرا به طور خاص طراحی مد

من از دوران کودکی همیشه شیفته دنیای مد و مد بوده ام و همچنین مجذوب بافت پارچه ها، انرژی عظیمی که یک تکه پارچه در خود دارد و امکان تبدیل آن به شاهکاری که هنر را تقلید می کند، هستم. من در طراحی مد لباس بالا تخصص داشتم و در استودیوی خود روی تهیه تمام پارچه ها و گلدوزی آن ها با تنبور کار می کنم که تکنیک فوق العاده ای برای خاتم کاری پارچه ها با مهره ها و لوب های الماس درخشان و ادغام بافت های مختلف با زیبایی شناسی نفیس است.

از الهام بخش جدیدترین مجموعه مد خود برای ما بگویید

مادر طبیعت بهترین منبع الهام من است، چون من شیفته گل ها، به ویژه پرندگان هستم. عاشق پروانه ها، رنگ های رنگین کمان، ابرها، شن ها و سواحلم.

چه چیزی معمولاً به شما انگیزه میده و شما رو برای خلاقیت ترغیب میکنه

از چیزهایی که منو مجذوب خودشون می‌کنند باید به اینها اشاره کنم: طبیعت، نقش‌های تزئینی، تضاد بافت‌های مختلف، معماری مدرن و معاصر، نقوش باستانی زیبا، گل‌ها، پرندگان، شعر، نقش‌های فرش و خطوط گوناگون.

نوع پارچه هایی که در مجموعه استفاده میکنید

من اغلب کارهام رو با استفاده از چندین تکنیک مختلف از جمله تنبور، ماکرامه و رافیا و چرم درست می کنم. در واقع من خیلی احساس غرور می کنم چون تمام مراحل مختلف کار که ممکنه مراحل زیادی رو شامل بشه، در کارگاه من و زیر نظر من انجام می شود و این برای من بسیار ارزشمند است.

کالکشن خودتون رو به چه صورت ارائه میدید

خب من این کار را دو بار در سال انجام میدم. یکی از مجموعه‌ها رو به فصل های بهار و تابستان اختصاص میدم که در اون به رنگ های ملایم پاستیلی تکیه می کنم و از گل های ظریف بهاری برای تزئین استفاده میکنم. مجموعه دوم که برای پاییز و زمستان هست رو از رنگ های گرم کمک میگیرم.

آیا قصد شرکت در هفته های مد بین المللی را دارید

این نشان دهنده یکی از رویاهای من است و همیشه از ابتدای کارم تا کنون رویای من بوده است و آرزو دارم در هفته مد مد لباس که در پاریس برگزار می شود شرکت کنم.

کجا می توانیم مجموعه مد شما را پیدا کنیم

در حال حاضر طرح های من به صورت آنلاین و یا از طریق آتلیه من در ایران به فروش می رسد، اما به زودی مجموعه من در دبی عرضه می شود.

مطالب دیگر را ببینید

ارسال دیدگاه