پیش نویس سند ملی پوشش اسلامی ایرانی ارائه شد

توسط سعید احمدی
پیش نویس سند ملی پوشش اسلامی ایرانی ارائه شد

به گزارش مجله ایران مدلینگ و روابط عمومی کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور؛ سید مجید امامی، در این نشست با بیان اینکه کارگروه بر اساس قانون، متولی ساماندهی مد و لباس کشور است در صورت تقویت این حوزه می‌تواند پاسخگو شود، اظهار داشت: امیدواریم که زین پس مراجع متعدد در مورد نابسامانی در حوزه مد و لباس نداشته باشیم.

ازآنجاکه درصددیم علیرغم وجود اختلاف آرا میان اعضای شورای سیاست‌گذاری کارگروه مد و لباس با اجماع نظر و بازبینی توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی سند ملی پوشش اسلامی ـ ایرانی را اجرایی نماییم.

پیش نویس سند ملی پوشش اسلامی ایرانی ارائه شد

وی گفت: در ساختار جدید کارگروه، دستورالعمل‌هایی جهت چگونگی فعالیت‌ها به‌ویژه برگزاری رویدادها در حال تدوین است که در بازبینی و غنی این دستورالعمل‌ها، از آرا، نظرات و تجربیات اعضا بهره‌مند می‌شویم که ظرف مدت کوتاهی بتوانیم، دستورالعمل‌ها در جهت افزایش عملکرد این فعالیت‌ها ارائه کنیم.

سید مجید امامی در ادامه گفت: سند ملی سبک پوشش اسلامی ایران یکی از جامع‌ترین اسنادی است که در حوزه ساماندهی مد و لباس کشور مطرح‌شده و ما به دنبال برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری های مشخص در این خصوص هستیم.

در سیاست‌گذاری دوره جدید، توجه به مؤلفه‌های تأثیرگذاری همچون ساختار معانی، زیبایی‌شناسی و کارکرد اهمیت دارد. مد به معنی پرتکرارترین ارزش است و از همین روی در هیچ دوره‌ای حضور آن کمرنگ نیست.

از گذشته تا امروز در ایران سبک‌های گوناگون پوششی داشته‌ایم یکی از دغدغه اصلی خلاء مطالعات از حوزه‌های مختلف است به ویژه مطالعات انسان‌شناختی که نقش مؤثری در این حوزه ایفا می‌کند یکی از اساسی‌ترین مسائل در عرصه مد، بازخوانی واژگان در این حوزه است که به ویژه واژگان بومی و تاریخی که امروزه به مرور از این حوزه کمتر استفاده می‌شود. باید دو حوزه مهم محیط‌زیست و سلامت در تدوین سند لحاظ شود، بی‌شک گستردگی نقش حوزه‌های مختلف در عرصه پوشش اهمیت فراوان دارد.

در ساختار سنتی پوشش، واژه سلیقه نقش مهمی را ایفا می‌کند، در همین راستا توجه به‌واژگان رایج تاریخی در حوزه بازار در تدوین سند، از اهمیت بالایی برخوردار است. در مورد چند بعد بودن این حوزه می‌توان گفت، نظرات حوزه آموزش عالی، محیط‌زیست و حتی وزارت امور خارجه نیز در تدوین این سند باید در نظر گرفته شود.

پیش نویس سند ملی پوشش اسلامی ایرانی ارائه شد

سال‌هاست به حوزه فرهنگ از نگاه دیگری به جامعه خود نگریسته‌ایم و این توریستی شدن ازنظر جامعه‌شناختی به ساختار فرهنگی جامعه تأثیرگذار است، در حالی که ارزش‌های جامعه ایرانی تأثیر گرفته از سنت، تاریخ و دین است. بازخوانی ارزش‌ها باید نگاه غالب این سند باشد، به‌طور یقین حضور گروهی از حوزه دانش و تجربه، حوزه صنعت و تجارت به‌ویژه در غنا بخشی این سند بسیار اهمیت دارد.

لزوم توجه به دغدغه‌های فعالان حوزه مد و لباس، بررسی دلایل رواج سبک‌های پوشش بومی در جامعه، محدود شدن به‌کارهای روبنایی و عدم توجه به زیرساخت‌ها، خلأ نظریه و با پشتوانه اندیشه و تجربه، توجه به اقتصاد سیاسی پوشاک در سند، پیوند مؤلفه‌های فرهنگی و اقتصادی در این بخش از یک سو و لزوم اصلاح قانون ساماندهی مد و لباس به سبب ادغام وزارت صنعت و بازرگانی و شفافیت لازم، آسیب‌شناسی وضعیت مد و لباس امروز کشور، از سویی دیگر اهمیت دارد، حمایت مادی و معنوی این حوزه به‌ویژه بخش‌های مختلف صنعت نساجی یا تخفیف‌های مالیاتی، یکی از ضروریات است.

یکی از مهم‌ترین عوامل تحقق این سند، مشارکت دستگاه‌های مختلف در بخش اجرایی است، از سوی دیگر وجود نهادهایی در این حوزه به ویژه در ایجاد زمینه ممانعت ورود غیرقانونی پوشاک امری ضروری است، در پایان نیز اعضای حاضر در جلسه نظرات و پیشنهادات خود را در راستای توانمندی و اجرایی شدن سند ملی اظهار داشتند.

مطالب دیگر را ببینید

ارسال دیدگاه