بفتا 2024: دیوید بکهام جذاب در مراسم آکادمی bafta

توسط سعید احمدی
بفتا 2024 مراسم بفتا bafta bafta 2024 دیوید بکهام در بفتا

دیوید بکهام ستاره ۴۸ ساله سابق فوتبال و یکی از محبوب‌ترین سلبریتی‌های حال حاضر جهان در هفتادو هفتمین دوره جوایز فیلم آکادمی بفتا 2024 شرکت کرد که مورد استقبال حضار قرار گرفت. دیوید بکهام تا کنون با برندهای مختلف فشن همکاری کرده و تا به امروز توانسته تا ۳ میلیارد و ۴۰۰ میلیون پوند دارایی خودش رو افزایش بده.

جوایز بفتا چیست

آکادمی هنرهای فیلم و تلویزیون بریتانیا به اختصار بَفتا (به انگلیسی: British Academy of Film and Television Arts، به‌صورت مخفف BAFTA) یک مؤسسه خیریه و مستقل است که به پشتیبانی از توسعه و ترویج هنر فعال است. آکادمی هنرهای فیلم و تلویزیون انگلستان که به عنوان یک انجمن خیریه به ثبت رسیده‌است هدف خود را شناسایی و حمایت از کسانی که به فیلم و سینمای انگلیس خدمات برجسته‌ای کرده‌اند اعلام کرده‌است.

آکادمی هنرهای فیلم و تلویزیون انگلیس از سال ۱۹۴۸ مراسمی را برای اهدای جوایز به فیلم‌ها در بخش‌های مختلف داشته‌است. از سال ۱۹۹۸ تا به حال بفتا جوایزی برای صنایع بازی‌های کامپیوتری در نظر گرفته‌است و از سال ۲۰۰۴ مراسم اهدای این جوایز از مراسم فیلم و سریال جدا شد و به‌طور مستقل اهدا می‌شود از سال ۲۰۰۸ این مراسم در خانهٔ اپرای سلطنتی لندن برگزار می‌شد و از هفتادمین دوره جوایز بفتا تا به امروز مکان آن به رویال آلبرت هالِ لندن تغییر کرده‌است.

تاریخچه جایزه بفتا

اولین مراسم جوایز بفتا در سال 1949 در بخش سینما برگزار شد و برندگان یک مجسمه برنزی به شکل ماسک دریافت کردند، این ماسک برنزی بر روی یک پایه سنگ مرمر قرار دارد.

در سال 1954 جایزه بفتا در بخش تلویزیون هم به جوایز بفتا اضافه شد.

از سال 2008 مراسم جایزه بفتا در اپرای سلطنتی لندن برگزار شده است، قبل از آن این مراسم در سینمای اودون در میدان لستر برگزار می شد.

مراسم جشن سالانه جوایز بفتا در ماه‌های آوریل و می برگزار می‌شد اما از سال 2002 به بعد به دلیل آنکه قبل از مراسم جایزه اسکار برگزار شود، زمان برگزاری آن به ماه فوریه تغییر یافت.

جایزه بفتا در بخش سینما به بهترین فیلم، بهترین فیلم بریتانیایی، بهترین فیلم خارجی، بهترین فیلم کوتاه، بهترین انیمیشن، بهترین مستند، بازیگر نقش اصلی زن و مرد، بازیگر نقش مکمل زن و مرد، بهترین تازه وارد

بهترین فیلم برداری، بهترین صدا برداری، بهترین طراحی تولید، بهترین تدوین، بهترین گریم و آرایش مو، بهترین فیلم نامه اصلی و اقتباسی و رقابت ستاره ها اهدا می شود.

جایزه بفتا در بخش تلویزیون به بهترین بازیگر نقش اصلی زن و مرد، بهترین بازیگر نقش مکمل زن و مرد، بهترین سریال کمدی، بهترین برنامه سرگرمی، بهترین عملکرد سرگرمی، بهترین بازیگر زن و مرد کمدی، بهترین سریال درام

بهترین برنامه بین‌المللی، بهترین مستند، بهترین برنامه ویژه، بهترین پوشش خبری، بهترین برنامه ورزشی، جایزه پایونیر، جایزه بین‌المللی و جایزه تماشاگران یوتیوب اهدا می شود.

مطالب دیگر را ببینید

ارسال دیدگاه